Češi dělají obrovskou chybu se záchodovým prkénkem. To snad není možné, že to neví

Možná i vy patříte k té většině lidí, která při splachování nechává záchodové prkénko zvednuté. V tom případě byste si měli přečíst, co o tomto zlozvyku říká dr. Pottinger, specialista na infekční nemoci z kliniky v Seatlu. Právě tomuto problému se věnuje i ve svém výzkumném programu na washingtonské univerzitě.

Mlha z výkalů urazí až 2 metry

Když spláchnete toaletu, síla splachování přemění v aerosol  veškerý obsah záchodové mísy. Tyto aerosoly se následně rozptýlí kdekoli po místnosti do vzdálenosti 30 – 180 cm. Mlha, vzniklá z vašich výkalů, se tak rozšíří do značné vzdálenosti.

Pokud máte navíc záchod umístěný přímo v koupelně, jsou částečkami fekálií pokryty nejen ručníky a mýdla, ale i vaše zubní kartáčky. Například bakterii E. coli se ve vlhkých ručnících daří velmi dobře. Během 3 – 4 dnů se v nich namnoží tak, že po utření obličeje dostanete mnohem větší zásah E. coli, než kdybyste strčili hlavu do záchodové mísy.

Fekální bakterie vstupují do těla ústy

V podstatě jsou vaše toalety, v případě, že nezavíráte záchodové prkénko, pokryty neviditelnými výkaly. Je jen otázkou, v jakém množství. Pokud žijete v bytě ještě s dalšími rodinnými příslušníky, jste podle doktora Pottingera všichni pokryti jemnou fekální patinou. Sice to není příliš lákavá představa, ale obvykle tyto bakterie nejsou nijak škodlivé. Často jsou naopak prospěšné, jelikož pomáhají budovat vaši imunitu.

Foto: Shutterstock

To se ale může změnit, pokud váš rodinný příslušník onemocněl nakažlivou nemocí. Například průjem bývá způsobený viry, které napadají trávicí systém. Pokud ulpí při splachování na povrchu a tam se jich dotkne jiná osoba, která si pak sáhne na ústa, velmi pravděpodobně se nakazí i ona.

 Mikroby sdílíte s lidmi, se kterými žijete. A nemusíte být symptomatičtí, abyste vylučovali bakterie, které způsobí onemocnění vašemu okolí.

Myjte si ruce a nesahejte na obličej

Odpověď na otázku, je-li dobré zavírat před spláchnutím záchodové prkénko, by proto měla znít jednoznačně ANO. Víko toalety samozřejmě není vzduchotěsné, umí však výrazně snížit šíření patogenů po okolí, protože dokáže větší částice udržet v míse.

Důležité je proto mýt si ruce a nedotýkat se obličeje potom, co sáhnete na povrchy na vaší nebo veřejné toaletě. Nejčastějším způsobem, jak můžete onemocnět z mikrobů ve stolici, je totiž orální cesta.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments