Češi dělají velkou chybu v zabezpečení chaty. Zloději jim ji pak v zimě spolehlivě vyberou

Začala zima. Pro spoustu z nás to znamená, že naše chaty a chalupy, které nejsou mrazivému počasí příliš přizpůsobené, opouštíme a vracíme se do nich zase až na jaře. A protože tyhle naše zvyky zloději znají, začíná pro ně ta pravá sezona ve chvíli, kdy ta naše končí.

A nemusí se jednat jen o zloděje. I bezdomovci rádi využijí obydlí, kde se sice netopí, ale také tam nefouká a najdou tam postel, peřiny a při troše štěstí i něco k jídlu.

Samozřejmostí by měly být bytelné zámky na dveřích, ale chránit svůj majetek můžeme i dalšími způsoby.

Jak nejlépe ochránit chatu před vloupáním?

Pozor na klíče. Jednou z velkých neřestí majitelů rekreačních objektů je, že nechávají rezervní klíč pod rohožkou, květináčem nebo na jiném „bezpečném“ místě, které však zkušený zloděj odhalí během chvilky.

Cenné věci odvezte. Samozřejmostí by mělo být, že v chatě nenecháte přes zimu nic cenného. Snažte se odvézt všechno, protože hodnotné věci by neměly zůstávat na místě, které několik měsíců nenavštívíte.

Pořiďte si kameru a alarm. Postačí nejjednodušší alarm, který pošle na vámi zvolené číslo zprávu, pokud někdo nezvaný vstoupí do hlídaného objektu. Také je dobré nainstalovat na pozemek kamery. Pokud zloději uvidí kolem vaší chaty nebo chalupy kamery, spolehlivě je to od návštěvy odradí. Nechcete-li ale utrácet, dají se koupit i makety kamer, které na první pohled vypadají velmi věrohodně. Atrapy se používají i ve státní a komerční sféře a z policejních statistik vyplývá, že se jedná o jednu z účinných metod prevence proti kriminalitě.

Foto: Shutterstock

Mějte v oknech žaluzie. Vyplatí se pořídit si do oken vnější žaluzie, díky kterým si zloději nemohou jednak prohlédnout vybavení vaší chaty a také jim ztíží přístup, pokud by k vám chtěli vejít oknem. Nechcete-li investovat do žaluzií, pořiďte si alespoň závěsy nebo vnitřní okenní folie, které znemožní zvědavcům nahlížet vám do místností.

Požádejte sousedy. Dobré je domluvit se sousedy, kteří třeba zůstávají déle, aby chatu občas zkontrolovali a dali vám vědět, pokud by si všimli něčeho podezřelého.

Věnujte pozornost plotu. Také plot na okraji vašeho pozemku by měl mít nejen kvalitní zámek na brance, ale měl by být dostatečně vysoký a zakončený hroty, které se špatně přelézají.  Můžete si kolem chaty vysadit i hustý živý plot. Trvá to sice trochu déle, ale krásně vypadá a nikdo nežádoucí přes něj neprojde.

Nezapomeňte na kůlny. Nezapomeňte dobře zabezpečit i případné kůlny nebo jiné přístřešky na vašem pozemku, kam schováváte nářadí. Zloději je možná nebudou chtít ukrást, ale mohou hledat náčiní, které jim pomůže dostat se do hlavní budovy. Tak jim to neusnadňujte.  

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments