Češi dělají obrovskou chybu. Začátkem příštího roku je sejme, ještě o tom ale netuší

Mohlo by se zdát, že se sklonkem tohoto roku jsme konečně setřásli největší problémy, které nás tento rok sužovaly a že už bude pouze lépe, tedy pokud jde o ekonomickou a finanční situaci. Energií bude pravděpodobně dostatek a zastropování by lidem mělo pomoci s vysokými cenami.

Koukejte šetřit

Určitá úleva mezi českou veřejností přitom není pouze pocitová, ale také statistická. Jak uvádí Český statistický úřad, za listopad byla nálada spotřebitelů nejvyšší od letošního dubna. Ta přitom neodráží nic jiného než ochotu utrácet. Zatímco ještě před pár měsíci se zdálo, že směřujeme do recese a že letošní Vánoce budou chudé, a to jak pro lidi, tak i obchodníky, teď to zase vypadá, že budou poměrně bohaté. Obchody i restaurace praskají ve švech.

Jak ale uvádí ekonom Lukáš Kovanda, může to představovat jen jakýsi klid před bouří nebo snad poslední taneček na potápějícím se parníku. Když se totiž na celou situaci podíváme z většího nadhledu, zjistíme, že se nepovedlo vyřešit prakticky nic. Maximálně se něco poslepovalo, aby se tak vytvořily další problémy, například ještě vyšší státní dluh, který navíc znovu roztáčí kola inflace.

Češi si přitom současným nepromyšleným rozhazováním v obchodech mohou nepěkně naběhnout. Ostatně, i guvernér České národní banky měl potřebu jim veřejně sdělit, aby raději šetřili. Měli by to brát nejen jako výzvu, ale také varování.

Foto: Shutterstock

Nezaměstnanost a zdražování

Skutečně složité časy totiž teprve přijdou. Energetické společnosti právě rozesílají rozpisy nových záloh a od nového roku budou dále zdražovat. Většina lidí bude za energie platit přinejmenším dvojnásobek, ale klidně i trojnásobek toho, na co byla zvyklá dosud. A to až po zavedení zastropování cen, které pomohou až s těmi nejhoršími případy.

Lidé namísto toho, aby šetřili, tak raději utrácejí. Příští rok však bude nesmírně složitý a bude se hodit každá koruna. A to i proto, že firmy začnou propouštět a další přestanou nabírat. Vzroste tedy nezaměstnanost. Každý den, který zvládnete pokrýt ze svých úspor, bude proto klíčový.

Je také pravděpodobné, že dále porostou ceny všeho, ačkoliv mnozí už vyhlašují konec inflace. Tak tomu ale není. Vždy když se inflace dostala na takovéto hodnoty, byla zvýšená mnohem déle, klidně několik let. S tím je potřeba počítat.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Na potápějícím se Titaniku též na horní palubě vyhrávala hudba a lidé se oddávali veselí.

Zvoník
Zvoník
1 rok

Vypadá to, že v týdle zemi je potřeba, aby byla válka jako řemen! Po válce je dycky líp.

Dominick Kouba
Dominick Kouba
1 rok
Reply to  Zvoník

Pokud poválečná léta srovnáváte s léty válečnými tak ano, ale jinak válka opravdu ničemu nepomůže.

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Zvoník

Válka?To pak bude potřeba aby jste do ní šel!

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Monika

Ty jseš blbá jako štoudev, v 70ti do války? Ať jdou ti mladí, kteří ji chtějí proti Rusku!

Karel
Karel
1 rok

Veškerá situace je neúnosná a myslím si že lidé už nemají z čeho šetřit a brát.Pokud jak tu uvádíte bude hůř mám takový pocit že se začnou dít horší věci i pro vládu a to nemyslím jenom demonstrace které neřeší skorem nic. Zvýšení kriminality už teď je za hranicí normálu a holt nezbude než rabovat potraviny a el. platit se nebude poněvadž lidé i kteří chodí do práce mít na ní nebudou.Tento nehorázný přístup od vlády ČR si všichni lidé budou dlouho pamatovat a věřím že příjde doba účtování. Ukrajina bojuje za své území a bývalá ČR je pod tlakem… Číst vice »

Velanova Květoslava
Velanova Květoslava
1 rok

Situaci,která u nás vznikla, drahý plyn, elektřina , potraviny zkrátka nepochopím. Kdo na nás chce zbohatnout a uvèst nás do bídy. Vláda by už měla konečně něco udělat. Nebo snad nemáme 70 procent ČEZu?

Václav
Václav
1 rok

Ekonom Lukáš Kovanda je !!!!!!!!!!

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Václav

Opička pro vsechny

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Václav

Přesně řečeno. Kovanda je opravdu hovado.
Před týdnem na internetu bylo k vidění jak jsou v Praze prázdné velké obchodní domy a dneska toto. Nemáte o čem asi psát.