Ceny bytů už se propadají. Čeká se ještě větší zlevnění

Nenechte se napálit řečmi developerských společností a prodejců nemovitostí o tom, že ceny bytů a domů budou v nejhorším případě stagnovat, ale nikdy neklesnou, protože k tomu není žádný prostor. Tyto subjekty pochopitelně nemohou tvrdit nic jiného, ale realita je jiná už teď a bude to ještě mnohem horší. Nebo lepší, záleží, jak se na to díváte.

Staré časy jsou pryč

Už dnes se z inzerovaných cen běžně zlevňuje o 30 %. To, co tak vidíte na realitních serverech, jsou v současnosti nedosažitelné ceny, jak uvádí realitní makléř Tomáš Kučera pro server FocusOn. Jako jeden z mála ze svého oboru se o stavu věcí nebojí otevřeně promluvit. Není to hezké čtení pro majitele nemovitostí, kteří plánovali je prodat na vrcholu, protože o tuto možnost již přišli.

Pakliže dnes někdo nabízí třípokojový byt v Praze v původním stavu za 7 milionů korun, což před rokem skutečně byla dosažitelná cena, v nejlepším případě přijde někdo s volnou hotovostí a nabídne mu 5 milionů korun. To je pokles o 25 % a ještě lze mluvit o štěstí, že se takový prodej uskutečnil.

Na hypotéku v současné době dosáhne málokdo. V podstatě vyschl důležitý kanál na straně poptávky. Lidé, kteří by si dříve vzali hypotéku, musí teď přinejmenším krátkodobě do nájmu a doufat v to, že se situace změní.

Foto: Shutterstock

Trh se změnil, pochopte to

O moc lepší to není ani na straně investorů, kteří mají volný kapitál. Ti by sice mohli investovat, ovšem vidí, že ceny klesají, a tak si chtějí počkat. Nebo žádají mnohem vyšší slevu, třeba právě ve výši 30 a více procent. Někteří prodávající vezmou takovou nabídkou za vděk, další se ale snaží stále prodávat za loňské ceny. Takové inzeráty se hromadí v nabídce, jsou to takzvané ležáky a celou situaci dále zhoršují, protože je vidět, že na trhu nejsou kupci.

Už je v podstatě nevyhnutelné, že se celý trh s nemovitostmi zřítí ještě podstatně níže. Jakmile se totiž rozjede zlevňování, budou tu očekávání stále nižších a nižších cen. Zatímco před rokem byste na třípokojový byt za cenu 5 milionů v Praze měli tisíce zájemců, na klesajícím trhu může takový byt vypadat drahý i za 3 miliony. Najednou se totiž zcela změní perspektiva, s jakou se na nemovitosti bude nahlížet.

Realitní trh má značnou setrvačnost, a proto dokázal v minulých deseti letech vystoupat do nepředstavitelných výšek. Vždyť už před pěti lety si lidé říkali, že je to tak drahé, že to musí spadnout. Jelo se ale vesele dál. Jakmile ale přijde klesající spirála, bude tomu přesně naopak.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Rami
Rami
1 rok

Tak jedine tak pre ukáčka aha pardon tý ho dostanú zadarmo😁😁

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Rami

Jasně, každý dostane 5 bytů a dva otroky z SPD.

Petr
Petr
1 rok

Každý kdo má nějakou nemovitost rozhodně prodávat nebude. Peníze straci a budou stracet hodnotu. Majitelům bytů se vyplatí pronajímat a bydlet ve svém. Když prodat tak za pořádnou řachu. Pořád je více kupujících nežli prodávajícíh a tak to i zůstane. Tato situace je špatná pro realitky. Nejsou kšefty makléři stradají.

Adam
Adam
1 rok

Až bude v Praze 3kk za 3 milióny, tak mě prosím kontaktujte. Já ho chtít budu 🙂

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Adam

Taky bych měl zájem 😉

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Adam

Vy pořád nechápete, na jakém webu se nacházíte?

Jan
Jan
1 rok

To je extrémně naivní pohled člověka co tomu nerozumí. Snete dal mezitím se noviatavba třeba ve vokovicich vesele poddává za 9 mil / 60 m 🤔a dolů to nepůjde. Češi přestávají být vlastniky vetsiny nemovitosti a začne byt zvykem žít v podnajmech ostatně jako tomu je už v některých zahraničích státech, ty spiralo…