Zdražování bude v roce 2023 pokračovat. Pro mnohé už to bude velmi nepříjemné

Je to vlastně pochopitelné. Po roce plném naprosto bezprecedentně špatných zpráv a nebývale negativního dopadu na životní úroveň lidí se už mnozí chytají jakékoliv zprávy o zlepšení. Jako třeba té, že inflace v říjnu konečně významněji klesla a činila “pouhých” 15 %. Je to ale radování předčasné, navíc v podstatě současně vyplynulo na povrch, že tento jev se odehrál především kvůli zvolené metodice.

Už vás to doběhne

Do výpočtu inflace byl totiž započten jednorázový úsporný tarif. Jeho odeznění však začátkem příštího roku inflaci znovu zvýší. To opět půjde na vrub metodiky, ovšem mnohem horší je, a o tom už se příliš nemluví, že přijde další významné zdražení, a to reálné.

Dodavatelé elektřiny a plynu totiž uvedou v platnost nové ceníky, které dopadnou na velké množství občanů, kteří byli dosud ještě chráněni například fixacemi nebo lepšími smlouvami. Postupně však vysoké ceny energií doběhnou všechny.

V podstatě všichni Češi tak budou platit maximální možné ceny za elektřinu a plyn. Platili by ještě více, ovšem stát ceny zastropoval, a tak navýšení pocítíte jen do určité výše. Ta je ale skutečně velmi vysoko a lidé budou jednoduše platit několikanásobky toho, na co jsou zvyklí. To ostatně řada z nich zjišťuje právě v těchto dnech, kdy jim chodí nové rozpisy záloh.

Foto: Shutterstock

V lednu to chtějí napálit

To ale bohužel není zdaleka všechno. Citelně začátkem roku zdraží také potraviny. Leden většina výrobců a obchodníků využívá k plošnému přecenění. K tomu sice došlo už několikrát v průběhu tohoto roku, ovšem to stále nestačí.

Velké tlaky na ceny už jsou cítit teď. Stačí se podívat na ceny cukru, vajec nebo másla. Ty šplhají velmi vysoko a na začátku roku se k nim přidá i řada dalších potravin. Je to nevyhnutelné. Jak producenti potravin, tak obchodníci totiž mají zvýšené náklady na suroviny, energie, dopravu, ale také samotné zaměstnance. Roztáčí se totiž už inflační spirála. V důsledku zdražování si lidé říkají o více peněz. Firmy jim je dají, ovšem obratem si je zase vezmou od zákazníků. V podstatě se nic nevyřeší, ale ceny opět vzrostou.

Tento vývoj však bude pro řadu lidí už skutečně velmi obtížně zvladatelný. Nakonec se tak může ukázat, že příští rok bude ještě náročnější než ten letošní a že zdražování zdaleka nikam nemizí, ba právě naopak.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
roman
roman
1 rok

paradox je češi odmakaj hromadu hodin ale proste stejne vydělají hovn.o … proc v nemecku delam za 35e /h a kua proc jeste neni v cz zavedené euro to je snad ta nejvetsi demence XD aji to slovensko ho ma .
Češi jsou narod FINANČNĚ NEGRAMOTNYCH
bohužel je to tak za 10let prace v Nemecku budu brat vetsi duchod nez čech za 30let v cesku a tomu rikam docela brutální shit

Last edited 1 rok by roman
Jarda
Jarda
1 rok

Pevné věřím, že už brzy upustíme od demonstraci s prejdeme k defenestraci či revoluci!

Pavel
Pavel
1 rok

Dokud bude vládnout vláda Fialy, dotud se bude vše potřebné zboží dál razantně zdražovat a dotud bude padat životní úroveň velké části obyvatel české kotliny. Hloupí lidé, kteří volili vládní partaje, to nezavařili pouze sobě, ale i nám ostatním, kteří jsme se při volbách chovali zodpovědně.

Zvoník
Zvoník
1 rok

Dobře vám všem tak! Odcinkali jste si v roce 1989 kapitalismus, tak ho tady máte se vším všudy, vy hlupáci! Dobře vám tak. Já to mám za pár, tak mě to tolik nesere.

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Zvoník

Ty jsi ale jen nechytrý člověk.

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Zvoník

Za zákaz kouření v hospodách a další restriktivní zvěrstva v rámci budování polistopadové diktatury pod kuratelou Bruselu jsem určitě necinkal klíči.

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Pavel

To máš ,,vysoké” životní cíle Pavlíku. – Hulit v hospodách.

Věra
Věra
1 rok

Tak jsou normální???!!!!!! Když chtějí zdražovat,tak ať VŠEM lidem přidají aspoň 10000,- Takhle se žít nedá!!!! Všichni chcou peníze,ale přidat na výplatě,to ne. Nestačí přidat jenom někomu,ale všem!!!! Jinak bude hodně bezdomovců a krádeží….. Už s tím něco rozumného udělejte!!

Václav
Václav
1 rok
Reply to  Věra

Vína je jen a pouze Fialová vláda! Pak ukronacisté za provokace, které vedly k válce a nakonec USA a GB za zničení plynovodů v Baltiku.

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Věra

Probuďte se, už přes 30 nežijeme v plánovaném hospodářství.

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Věra

Ale důchodci-milionáři řvou, že deset tisíc je nutno přidat jen jim, že ostatním stačí přidat částky v řádu desetikorun.

Pavel
Pavel
1 rok

Doufám, že mě další zdražování elektřiny atd. už nedoběhne, že do té doby zemřu. Už mám toho tak akorát dost. Cenu elektřiny jsme mohli mít levnou, v řádu desítek haléřů, kdybychom nakupovali elektřinu přímo od našich elektráren a ne od gaunerů-překupníků z lipské burzy. Vláda Fialy raději vše dotuje na úkor budoucnosti a daňových poplatníků, jen aby nemusela stáhnout naši elektřinu z lipské burzy, aby se akcionáři mohli maximálně napakovat i kdyby mělo dojít ke státnímu bankrotu a k likvidaci našeho průmyslu. Počínání vlády lze vzhledem k naplňování skutkové podstaty sabotáže a dalších závažných trestných činů chápat jako trestuhodné. A… Číst vice »

Josefina
Josefina
1 rok
Reply to  Pavel

Nechápu,že v zemi plné sebevědomých právníků se nenajde pár JUDr.,kteří by už tuhle bandu zažalovali!!!Když se před lety obrátil jeden zazobanec na Ústavní soud ohledně důchodů,tak mu šli soudci hned na ruku a vysoudil vyšší důchod, vlastně dostali všichni zazobanci přidáno.Opravdu jsme otroky v republice,ne občany!! Hlavně že stále někdo brání cizí občany a na vlastní voliče hází bobky!!!Tohle nebude mít dobrých konců…

Leni
Leni
1 rok
Reply to  Josefina

Ano,je tady p. Hamplová, p.Rajchl, p. Nielsen… vesměs médií velice dehonestovaní a zesměšňování lidé… Snaží se. Potřebovali by podporu a další kolegy. A pak skupina odborníků, kteří mluví, mluví, šíří osvětu a nabízí řešení… jenže je nikdo nechce slyšet…úkol je zničit Evropu…

Karel
Karel
1 rok
Reply to  Pavel

Dobrý den lépe bych to nenapsal.Nejhorší je že tohle postihne i naše děti kteří si zatím neuvědomují co tady se teď děje za machinace.

Vladimír
Vladimír
1 rok
Reply to  Pavel

Jasně Fiala a spol jsou zločinci a už měli být v pracovním táboře …aby poznali co je to živit se prací ….

Marie
Marie
1 rok

Lidé jsou stále nabádáni k tomu, aby si šetřili peníze na stáří, do důchodu, že půl milionu Kč na to nestačí, atd. To mají tedy spořit pro koho, pro ty, co se jim ty úspory psk snaží ukrást tím neustálým zdražováním? Lidé už tu léčku chápou a spoření předčasně ruší, snaží se ještě zachránit co se dá.

Josefina
Josefina
1 rok
Reply to  Marie

Bohužel,na bankéře a oligarchy si tahle smečka u moci netroufá,tak bere těm,co se neumí bránit!!!Nechápu,že to lidem nedochází!!Jediné v jednotě je naše síla!!Občanskou neposlušnost!! Buďme občany,ne otroky!!