Češi jsou doslova v háji. Zaměstnavatelé po nich chtějí peníze za jeden rozšířený nešvar. Zkasírovat mohou i vás

Každý zaměstnanec, obzvlášť v České republice, rád využívá nejrůznější benefity od svého zaměstnavatele, ať už je to tak zamýšlené nebo to zkouší nějakou kulišárnou. Mnozí se třeba tisknou stovky stránek dokumentů na firemních tiskárnách, odnášejí si domů mléko z kuchyňky a pochopitelně také hojně využívají mobilní telefon placený společností.

Může to být až likvidační

Pochopitelně platí, že bychom se měli chovat férově a zaměstnavatele zbytečně nezatěžovat, občas se to ale celé může dostat do šedé zóny. Obzvlášť, když není jasné, zda zaměstnanec může firemní telefon využívat i pro soukromé účely, případně v jaké míře.

Server Měšec popsal případ ženy, po které její zaměstnavatel požaduje zaplatit téměř 100 tisíc korun za užívání mobilního telefonu pro soukromé účely, což považuje za nepřípustné.

Případ je poměrně komplikovaný. Žena totiž telefon využívala na rodičovské dovolené, kde strávila čtyři roky. Platby za telefon se tak vyšplhaly až na 92 235 korun, což může být pro mnohé doslova likvidační částka. Jednatelem firmy byl navíc partner ženy, se kterým v té době žila. Měla tak za to, že má telefon dovoleno používat i k soukromým účelům.

Případ se však táhne různými soudními instancemi, které mají odlišný názor. Aktuálně se zdá, že dotyčná skutečně bude muset za užívání SIM karty k soukromým účelům zaplatit.

Foto: Shutterstock

Je to benefit?

Platí totiž znění zákona, podle kterého zaměstnanec má svěřené pomůcky užívat pouze pro výkon své práce. Naopak neplatí, že pokud by si nepřál využívání k soukromým účelům, měl by to vysloveně zakázat. Nic takového dělat nemusí, a pokud někdo pracovní telefon využívá pro sebe, může na to doplatit. Celá záležitost má ostatně i daňové konotace, protože soukromé hovory ze služebního telefonu nejsou daňově uznatelným nákladem.

Dejte si tedy pozor, na co služební telefon ve skutečnosti využíváte. Přestože vás zaměstnavatel dlouho nechává být, může to nakonec použít jako určitou páku, třeba když budete chtít dát výpověď apod. Pokud chcete mít jistotu, měli byste mít potvrzení o povolení k užívání černé na bílém.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Reny
Reny
1 rok

Firemní telefon na soukromé účely, bych se vůbec neodvážila, obzvlášť v dnešní době.

Last edited 1 rok by Reny