Někdo půjde do důchodu dříve, jiný o hodně později. Chystá se velké rozdělování. Jak dopadnete vy?

Důchody jsou dnes opět jedním z hlavních témat, o kterých se mluví. Je to předně z toho důvodu, že došlo na dlouhou dobu pronášená slova ekonomů a konečně jsme došli do bodu, kdy už vidíme, že důchodový systém je neudržitelný, a to v poměrně blízké budoucnosti.

Věk bude vysoko

Tento bod měl přitom přijít o poznání později, avšak vývoj v posledních letech vše urychlil. Mimo jiné proto, že se důchodcům velmi rychle navyšovaly penze. Důchodový účet se ale zdaleka tak rychle neplní a navíc nás čekají silné ročníky, které půjdou na odpočinek. Pracujících lidí tak bude výrazně méně a budou muset vydělávat na větší počet důchodců, protože tu máme průběžný systém.

Už je naprosto jasné, že se bude muset nějakým způsobem zasáhnout. Tím nejpádnějším řešením je pochopitelně navýšení věku pro odchod do důchodu. To celou věc řeší hrubým způsobem, kdy se oddálí nástup do důchodu a tím i výplata penzí pro dané osoby. Tito lidé navíc zůstanou v práci a budou přispívat do systému delší dobu.

Teď se mluví o tom, že by se do penze mělo odcházet v 68 letech. Jeden z expertů na důchody, Vladimír Bezděk, se ale domnívá, že už teď by se měla hranice nastavit na 71 let. Navíc není zdaleka vyloučeno, že se tento věk bude muset v příštích letech dále zvedat. Lidé se nakonec dožívají stále vyššího věku.

Foto: Shutterstock

Jak se to navrhne?

Pokud by toto pravidlo platilo pro všechny stejně, dalo by se to ještě akceptovat. Nic jiného nám totiž stejně nezbude. Jenže už teď se začínají ozývat hlasy, že některé profese přeci nemohou pracovat tak dlouhou dobu a musí odejít do důchodu dříve.

Pravděpodobně tak budou vznikat nejrůznější skupiny s odlišným věkem, které do společnosti zasejí značnou nerovnost. Lze si představit lobbisty různých organizací, kteří prosazují výhody pro tu kterou skupinu. A jistě budou mnohdy úspěšní.

To však celou reformu značně znehodnotí. Navíc platí, že problém je potřeba vyřešit. Pokud tak část společnosti bude do důchodu odcházet dříve, logicky to znamená, že ta druhá část bude muset pracovat o to déle.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
vladimir jurda
vladimir jurda
1 měsíc

Dobrý den,to by mě zajímalo který doktor vám podepíše zdravotní stav po 65let,a ono je rozdíl když máte dělat 50 let na někoho,a někdo celý život na pracáku a sociálně,nechat nás s dechnout v práci,to už je jak za Hitlera,a rozdávat peníze které nemáme Ukrajině a jiném, běžte do pr-de-le,nebo za zelenskym.on nám ani nikomu nykdy nepomůže fialovci probudte se,rozhodují i o vašem důchodě,že jse pomůže lidem kteří to nepotřebuji,a kvůli tomu všemu mám dělat i 55 let,tak řeknete kdo jse toho důchodu dožije,ti co dělají hovno.

Eva
Eva
2 měsíců

Vláda měla jít příkladem snížit si plat jen na 13platu,a mě14,15 zrušit,každý rok si přidávají .Nelíbí se nám to dělníkům.Kteri občas nemůžou najít práci už v 50letech. Nikde je nechtějí ani úklidové firmy ,kterým se více hodí Ozz,OzP. Pořád se zvyšuje věk důchodu ,politici ať jdou do důchodu v 79letech, nemůžou se srovnávat s obyčejnými lidmi když nikdy nepracovali fyzicky.

Vladimir
Vladimir
3 měsíců

Proc si nevzit priklad ze zahranici ? Treba ve Svycarsku po pul roce na podpore ji vyrazne omezi, donutit lidi pracovat a nevolit politiky kteri cilene nici tuto zem. Kazdy by mel skladat ucty ze sve prace, nejen delnik ktery udela zmetka by mel za svoji chybu zaplatit.

Břetislav
Břetislav
5 měsíců

Rád bych, aby také vyšel článek s informací níže, aby lidi/čtenáři viděli, jaká jsme kolonie a diskriminováni oproti Západu. Věděli jste např. že: Podle údajů získaných z různých zdrojů, věk dožití v Monaku se pohybuje kolem 89 let (u nás asi o 10 let méně). Věková hranice pro odchod do důchodu je přitom v Monaku jen 60 (u nás více) let pro muže a 55 let pro ženy? Připomínám, že spousta bohatých, včetně politiků, sportovců, investorů apod. mají několik občanství, právě i populárního Monaka, kvůli obcházení daní a jiným výhodám. Navíc jsou statisticky zdravější, šťastnější. Je to i proto, že… Číst vice »

Oldřich
Oldřich
11 měsíců

No,ti co sedí v kanclu ve vládě a dalších těchto ústavech půjdou do důchodu dřív a ještě si víc nahrabou. Naopak ti co dělají rukama tak se budou dřít jak ehm ehm … ,aby nemuseli jít do důchodu a z práce šli rovnou do hrobu???!!!!! Omlouvám se ,ale už mě to vytočilo jak se k nám vláda chová.

Josef
Josef
1 rok

Určitě, politici to správné rozdělí,
Politik v 90 a dělník 85let 😎

René
René
1 rok

Ach ta naše vláda.Poslanci chudinky musí jíst v poslaneckém bufetu za pár korun.Navrtuji snížit plat.Pak by se mohla naše vláda kouknout kde mizí miliardy Kč oknem nenávratně do p….. Jo přesně tam.A bylo dá taky dobrý kdyby ti co to navrhujou vzali někoho komu je 71 let a vyzkoušeli co to je pracovat v 71 ale pracovat ne být zaměstnán.
Takže vážení poslanci předvedte se.

Nikolová Milada
Nikolová Milada
1 rok

A…. možná to udělají i tak, že důchody ani nebudou, co mě ne překvapí😏

Jarmila
Jarmila
1 rok

Koukám že naše vláda neumí používat mozek tím že by lidé měli jít do důchodu v 68 nebo dokonce 71 letech nic v ekonomice nezmění bude to ještě horší .Dneska už 60 mají co dělat aby zvládali zaměstnání které dělají ať si vláda pana Fiali a další zmrazí platy a peněz bude všude dost berou nekřesťanské peníze a nedělají níc kloudného aby tady byl klid a mír. Jak mají žít senioři,invalidi ,samozivitele atd. ? Z invalidů 2st. dělají hypochondry a 3 st . nemůžou dostat to co mají mít. Kde je ta svoboda a právo ?