Nekoukejte na seriály a více pracujte, míní guvernér ČNB

Mnozí pociťují změnu, která se nejen v české ekonomice, ale také ve společnosti v posledních letech odehrála. Zahraniční i tuzemské firmy si vždy české pracovníky cenily za to, že byli ochotní pracovat, a to ve významné míře i v rámci přesčasů. Jednoduše se dokázali zapřít a vykonávat nějakou činnost, za kterou pak byli odměněni.

Staré pořádky jsou pryč

Zároveň zde dlouhou dobu platilo, že český stát, ale i domácnosti se relativně málo zadlužují. Jistě, v absolutních číslech se to zdálo být hodně, ovšem v porovnání s jinými zeměmi jsme měli v podstatě nejnižší dluhy.

To vše se ale v posledních letech změnilo. Vidí to také guvernér České národní banky Aleš Michl, který tento problém akcentoval v televizi CNN Prima News. Podle něj Češi zlenivěli a přestala růst produktivita jejich práce, což je problém. S tím pak souvisí skutečnost, že zahraniční firmy už do tuzemské ekonomiky tolik neinvestují a příležitosti hledají jinde.

Podle guvernéra došlo k tomu, že Česká republika přepnula směrem k zahálce, kdy lidé namísto toho, aby chodili do práce, raději koukají na seriály na Netflixu. To je potom spojeno s tím, že model naší země se proměňuje v nárokovou ekonomiku.

Foto: Shutterstock

Natažené ruce

Namísto toho, aby si lidé vydělali vlastními silami a schopnostmi, chtějí po státu, aby jim peníze jednoduše dal ve formě různých dávek. A to se bohužel také děje. Míra přerozdělování je historicky nejvyšší a je to o to horší, že Česko na to nevydělá a peníze, které rozdá, si musí půjčovat. Bohužel, peníze poskytované bez protihodnoty v podobě práce pouze dále roztáčejí kola inflace.

Češi by se tak měli co nejrychleji vrátit k tomu, co je jim vlastní. Přestat se zbytečnými činnostmi, jako je sledování seriálů nebo hraní her, a začít opět vytvářet nějaké hodnoty. Pouze tak se dostaneme ze současné krize, jiná cesta není. Pakliže ale budeme v zahálce pokračovat a natahovat ruku směrem ke státu, dopadne to hodně špatně.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments