Češi jsou v pytli. Najednou jim dorazily neskutečné faktury za teplo. Už je nečekali, ale musí platit 80 tisíc a víc

Ačkoliv by se mohlo zdát, že energetická krize už je zažehnána a mnozí si na ní ani nevzpomenou, ve skutečnosti ještě doznívá, a to pořádně hlasitě. Problém je v tom, že každá domácnost má trochu jiné podmínky a také termíny vyúčtování.

Nepříjemné překvapení

Zatímco jedni už byli v problémech loni, dalším se mohlo zdát, že se nic neděje. Jenže to na ně dopadlo teď. V několika městech v České republice teď lidem dorazilo vyúčtování za teplo a teplou vodu. V drtivé většině případů se přitom nestačí divit, na jaké částky se vyšplhalo.

Snažili jsme se celou topnou sezónu šetřit, dokonce jsme si o něco zvedli zálohy, abychom pak nebyli překvapení. Ale nestačilo to. Poslali mi nedoplatek 75 tisíc korun,” říká paní Anežka ze Slaného. Celkem prý v třípokojovém bytě protopila za minulý rok nějakých 120 tisíc korun. “To je přeci nehorázné, deset tisíc korun za měsíc, a to ještě při úsporách.

Obvykle jde o případy, kdy bytové domy čerpají teplo centrálně od tepláren a neměli sjednány nějakou rozumnější cenu. Nakonec tak musí platit tu spotovou. Jak se ale ukazuje, ta se vyšplhala tak vysoko, že je pro řadu lidí vyloženě likvidační.

Foto: Shutterstock

Jak z toho ven?

Nevím, z čeho to zaplatím. S manželem bereme dohromady 45 tisíc korun čistého a sotva z toho vyžijeme. Teď máme tenhle nedoplatek a ještě nám navíc zvýšili zálohy,” říká paní Anežka. Jedinou šancí je zřejmě splátkový kalendář, což ale znamená, že lidé budou dlužit.

Navíc panují obavy z toho, zda to všichni v bytových domech nějakým způsobem dají dohromady. Pokud totiž ne, budou muset ostatní partaje platit za neplatiče. Jinak hrozí, že je od tepla odpojí.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments