Máslo za 18 Kč. Úplně v klidu. Ale v Česku? Dělají nám tu hroznou věc

Ceny potravin představují aktuálně velké téma, které se zřejmě ještě nějakou dobu bude řešit. Obchodní řetězce v Česku totiž stojí pevně na svých pozicích, a přestože čelí kritice ze všech stran, rozhodně to nevypadá, že by chtěly zlevňovat.

Nesmyslné výzvy

Platí přitom, že situace, která způsobila nárůst cen všude po světě, už se uklidnila. Navíc v Česku ceny vzrostly mnohem vyšším tempem než v okolních zemích. Teoreticky by tu tedy měl být prostor pro to, aby se nějakým způsobem zákazníkům ulevilo.

Jenže podle statistik potraviny naopak neustále zdražují. A od lidí, kteří by do toho mohli nějakým způsobem mluvit, zaznívají neuvěřitelné výroky. Například šéf Svazu obchodu, který pochopitelně hájí zájmy obchodních řetězců, se nechal slyšet, že Češi přeci mohou nakupovat v akcích, a ať to také dělají.

Jenže slevové akce už byly také prokouknuty, a ukázalo se, že řetězce tu schválně napalují standardní ceny, aby z nich potom mohli zlevňovat na úroveň, která je v okolních zemích zcela běžná. Zaznívají proto hlasy, aby se tyto akce nějakým způsobem omezovaly.

Foto: Shutterstock

Kde ušetříte

Poradce premiéra Štěpán Křeček potom Čechy nepokrytě vyzval k tomu, aby jezdili nakupovat raději do Polska, protože tak ušetří. V tom má nepochybně pravdu, ale nemělo by se něco dělat i na tuzemské scéně? Proč to jinde jde a u nás ne?

Vždyť nedávno se v Polsku zase prodávalo máslo v přepočtu za 18 korun za kus. Jistě, cena platila při koupi tří kusů, ale tím nakonec lépe, že tu neplatilo množstevní omezení. V tu samou chvíli přitom nejlevnější máslo v Česku nabízelo Tesco. Kolik stálo? 39,90 Kč, samozřejmě v akci.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
1 rok

Normalnimu cloveku nemuze vadit maslo za 39, nebo to snad zerete po kostkach?