Češi lijí na plata od vajec vodu ve velkém. Nově objevený trik šetří celé hodiny práce

Lidé lijí vodu na plata od vajec z několika důvodů. Jedním z hlavních důvodů je, že mokré plato se snadno změkne a dá se stlačit do menšího objemu, což šetří místo v koši na tříděný odpad. Tato metoda je také užitečná pro ty, kteří nechtějí často chodit vynášet tříděný odpad.

Nejen pro zahradníky

Další důvod, proč lidé mohou plato zalévat vodou, je příprava na jeho další využití. Například, zahradníci používají plata jako startovací platformu pro sazeničky. Do každé prohlubně nasypou hlínu a zasadí semínka nebo malé rostlinky. Když rostlinky dorostou, přesadí je ven. Tímto způsobem plato udržuje vlhkost, což je ideální pro klíčení semen.

Kromě toho se plata od vajec dají využít i jako praktický organizér v dílně nebo garáži pro uskladnění menších předmětů, jako jsou hřebíky, šrouby nebo matky. A pokud jde o recyklaci, díky pokročilým recyklačním technologiím je nyní možné plato od vajec po namočení a stlačení vhodit do modrých kontejnerů na papír.

Takže zalévání plata od vajec vodou je jednoduchý, ale efektivní způsob, jak zmenšit jeho objem a připravit ho k dalšímu využití nebo recyklaci.

Spousta možností, jak je využít

Mokrá plata od vajec nabízejí mnoho možností využití, které jsou jak praktické, tak kreativní. Zde je několik nápadů, se kterými naložte podle svého uvážení.

  1. Zahradnictví: Jak jsem již zmínil, plata od vajec mohou sloužit jako skvělé startovací bloky pro pěstování sazenic. Po zalití vodou se plata stane pružnější a může lépe držet vlhkost, což je pro klíčení semen ideální.
  2. Organizér drobností: V dílně můžete mokré plata použít k organizaci malých předmětů, jako jsou šroubky, hřebíky nebo korálky. Voda pomáhá udržet předměty na místě a zabraňuje jejich rozsypaní.
  3. Tvoření s dětmi: Plata můžete použít jako materiál pro různé tvořivé projekty s dětmi. Můžete z nich vyrábět masky, lodičky nebo dokonce malé divadelní scény.
  4. Biologicky rozložitelné květináče: Mokré plata může sloužit jako dočasné květináče pro rostliny, které plánujete přesadit. Jsou biologicky rozložitelné, takže je můžete přímo zasadit do země.
  5. Zvuková izolace: Mokré plata mohou být použity k tlumení zvuku v domácím studiu nebo na jiných místech, kde je potřeba snížit hluk.
  6. Recyklace: Po vyschnutí můžete plata recyklovat jako papír. Mokré plata se snáze stlačí, což usnadňuje jejich transport do recyklačního zařízení.
  7. Kompostování: Pokud máte kompost, mokré plata od vajec se rychleji rozloží a přispějí k tvorbě kvalitního kompostu.
  8. Dekorace: S trochou kreativity můžete mokré plata proměnit v dekorativní předměty, jako jsou vázy nebo svícny.
  9. Podložky pod rostliny: Mokré plata mohou sloužit jako podložky pod květináče, které zachytí přebytečnou vodu po zalévání.
  10. Hračky pro domácí mazlíčky: Některé plata mohou být bezpečné a zábavné hračky pro malé domácí mazlíčky, jako jsou hlodavci nebo ptáci.

Toto jsou jen některé z mnoha způsobů, jak můžete využít mokré plata od vajec. Je to skvělý způsob, jak snížit odpad a zároveň být kreativní.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jožin
Jožin
1 měsíc

Hlavně plata od vajec rozhodně nepatří do kontejneru na tříděný odpad. Ani suchá a už vůbec ne mokrá.

Hana
Hana
1 měsíc

Plata od vajec bych dětem vůbec nedávala do ruky natož z nich pro děti vyráběla škrabošky nebo hračky.Zrovna tak se mi nelíbí používat válečky toaletního papíru už v mateřských školách na tvůrčí činnost.Nechápu že to hygienici dávno nezakázali.Před tímto zdravotně závadným
nešvarem se po desetiletí používaly papírové čtvrtky.

Anna
Anna
1 měsíc

Plata od vajec nepatří do kontejnerů na papír! Je to už recyklovaný papír.

Marta
Marta
1 měsíc

Tak pokud se plata dál použijí, není o čem, ale máčet plata, aby se po usušení lépe nesla do kontejneru, považuji za plýtvání vodou.

Dana
Dana
1 měsíc
Reply to  Marta

Ano plýtvání vodou je tam plno nesmyslů.Do kontejnerů to nemusím máčet kartony se taky nemáčí ! Z mokrých plat organizér na šroubky , hřebíky atd to znamená vyhodit rezaté atd

Veronika
Veronika
1 měsíc

Myslím že vodou by se mělo setrit na naší planetě ji je málo na to aby se tím polivali plata od vajec.. To mě poser.. My doma s vodou nakládama šetrně a pak čtu takovouhle blbost.. By mi prask!!!

Jelen
Jelen
1 měsíc

Mokrá plata jako tlumič zvuku? Přečtěte si o tom něco, než začnete psát takovýhle blbosti.