Češi mají doma běžně nesmírně vzácný porcelán. Mohli by dostat velké peníze, místo toho se jim na něj práší

V mnoha českých domácnostech může nevědomky spočívat bohatství. Předmětem tohoto potenciálního bohatství není zlato či drahé kameny, nýbrž kousky porcelánu. I když většina lidí bere porcelán jako běžný každodenní předmět, může v sobě skrývat mnoho víc.

Porcelán jako symbol generací

Často je porcelán děděn z generace na generaci, stává se svědkem rodinných událostí a významných chvil. Tyto dědičné předměty představují nejen uměleckou a finanční hodnotu, ale také hlubokou emoční a sentimentální hodnotu. Každý talíř, miska či šálka může skrývat vzpomínky na sváteční večeře, rodinné oslavy nebo tiché chvíle s čajem. Ačkoliv tržní cena porcelánu může být vysoká, nezměřitelné je to pouto a příběh, který s sebou nese.

Hodnota českého porcelánu

Porcelán se v České republice vyrábí od 18. století a má bohatou a pestrou historii. Tato tradice zahrnuje výrobu nejrůznějších typů porcelánu, od obyčejných stolních nádob až po umělecké kousky. I když mnoho těchto předmětů zdobí české domácnosti jen při zvláštních příležitostech, některé mohou být mnohem cennější, než si jejich majitelé uvědomují.

Foto: Shutterstock

Kritéria hodnocení porcelánu

Existuje několik způsobů, jak rozpoznat cenný porcelán. Starší kousky, vyráběné omezeným počtem výrobců, jsou obvykle ceněnější. Kromě toho, pokud je porcelán ve vynikajícím stavu bez jakýchkoli viditelných poškození, jeho hodnota může být významně vyšší.

Hledání skutečné hodnoty

Pokud máte doma kousek porcelánu a máte pocit, že by mohl mít určitou hodnotu, je nejlepší konzultovat se s odborníkem. Sběratelé a specialisté na porcelán mohou posoudit jeho hodnotu a poskytnout vám informace o jeho původu a uměleckém významu. Kdo ví, možná skrýváte doma malé bohatství díky dědictví od předků.

Foto: Shutterstock, zdroje: Dawsons, Spruce Crafts

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments