Ježka ze zahrady nikdy nevyhánějte. Plní tam důležitou úlohu, tak ho podpořte

Než se vrhnete na chemické postřiky, zamyslete se nad tím, jak využít přírodní predátory ve vaší zahradě. Ježek je jedním z nich. Nejenže si pochutná na škůdcích, ale také může být užitečným společníkem pro zahrádkáře, který chce zahradu udržovat v přirozené rovnováze.

Přirození nepřátelé slimáků na zahradě

Každý zahrádkář zná frustraci, když po dešti objeví slimáky svými slizkými stopami vedoucími ke svým oblíbeným rostlinám. Ačkoli mohou být určité druhy slimáků užitečnými rozkladači organického materiálu, mnohé druhy se rády živí vypěstovanými rostlinami, což může způsobit značné škody. Naštěstí existují přirození predátoři, kteří mohou v boji proti nim výrazně pomoct. Řadí se mezi ně ptáci, slepýši, ještěrky a krtci. A v neposlední řadě ježci.

Hýčkání ježka na zahradě

Pokud máte štěstí a objevíte ježka na své zahradě, vězte, že jste na dobré cestě k přirozenému řešení problému se slimáky. Ježci jsou noční lovci a ve svém menu mají rádi šneky, larvy hmyzu, myši a žáby. Jejich přítomnost v zahradě je zvláště cenná v pozdním létě a na podzim, kdy hledají potravu pro zimní spánek.

Pro pohodlný pobyt ježka v zahradě je dobré mít nekosenou část trávníku, hromadu spadaného listí nebo skrýše, jako jsou keře, houštiny či živé ploty. Dřevěné hromady také poskytují ideální úkryt. A nezapomeňte pro ně připravit napajedlo s vodou!

Foto: Shutterstock

Další přirozené metody boje proti slimákům

Kromě ježků můžete ve své zahradě využít i další přirozené metody. Aromatické bylinky odradí slimáky svou vůní, zatímco mulčovací kůra je může přitahovat. Chcete-li jim ztížit život, obklopte záhony rozdrcenými vaječnými skořápkami. Nejenže jim brání v průchodu, ale zároveň jsou skvělou výživou pro rostliny. Pokud hledáte další společníky v boji proti slimákům, uvažte o chovu indických běžců. Toto plemeno kachny se specializuje na hledání a požírání slimáků, což je činí ideálními strážci zahrady.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments