Češi mají nárok na velké peníze od státu. Vůbec to netuší a neříkají si o ně, přicházejí o desítky tisíc

Současnou situaci s cenami energií jsme tu ještě nikdy neměli. Není tedy divu, že se v ní lidé poněkud ztrácí a mnozí z nich neví, co mají dělat. Těžké je například rozhodování mezi různými tarify, fixacemi apod. K tomu se navíc ještě přidávají nejrůznější možnosti podpory, které se dají čerpat.

Není to automatické

Mnoho lidí se přitom domnívá, že na finanční pomoc od státu musí čekat. Dokud je někdo například nevyzve k tomu, aby si přišli pro peníze nebo poskytli číslo účtu, kam je zaslat. Takové příspěvky také přicházejí, naposledy v podobě pětitisícové dávky na každé dítě.

Pak jsou tu nejrůznější automatické dotace na elektřinu a plyn. V minulosti to bylo odpuštění DPH, teď třeba poplatku za obnovitelné zdroje nebo chystaný příplatek 2000 až 3500 korun, který by měl být započten do faktury za letošní spotřebu elektřiny.

Jenže to zdaleka není všechno. O ten největší příspěvek si totiž musíte říct. Sami se o něj přihlásit. Jinak ho prostě nedostanete, přestože na něj máte nárok. Představte si, že někde leží třeba deset tisíc korun, které můžete mít měsíčně a vy si je nevyzvednete. Tak přesně tak to funguje s příspěvkem na bydlení.

Foto: Shutterstock

Vysoké platby vám doplatí

Na něj má dle průzkumu nárok už více než pětina, tedy více než milion domácností. Oni se o něj ale vůbec nehlásí. Dosavadní údaje říkají, že o příspěvek zažádá pouze 20 % oprávněných osob.

Je to přitom právě ten příspěvek, který má zaručit, že za energie nebudete vydávat více než 30 % svých příjmů. Pakliže dáváte více, musí vám to stát doplatit, stačí si požádat. Pravda, formulář je poněkud složitější a vyplňovat ho je nutné každé dva měsíce, ale vyplatí se to.

Stát teď chce dále rozšířit okruh oprávněných osob a také navýšit příspěvky. Lidé tak budou moci dostávat i velmi slušné částky každý měsíc.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Věra
Věra
1 měsíc

Dobrý den. Také se podělím o to co se mi přihodilo. Podala jsem žádost o příspěvek od státu na bydlení. Dodala jsem veškeré podklady co paní po mě chtěla a zdůrazňuji i s trvalým bydlištěm. Přišla mi odpověď že nemám na nic nárok, jelikož na adrese kterou oni mi uvedli bydlím s rodinou. Ale já na té adrese již 15 let nebydlím!!!Tak nevím podle čeho se to všechno posuzuje ??? Nyní si půjdu zažádat na další čtvrtletí a zeptám se paní co to to má znamenat s tím mým bydlištěm???!!!Tak uvidíme co bude dál???

Xavier
Xavier
1 měsíc
Reply to  Věra

Pokud máte bydliště hlášené na úřadech správně, stěžujte si. Úředník má být váš sluha, ne váš pán! Dělám to tak a funguje to.

Jiří
Jiří
2 měsíců

Co to je za blbost? Byl jsem na pracáku počas dlouhodobé nemocenské žádat o příspěvek na bydlení, kde mi slečna řekla že 16000 je dost velká nemocenská při nájmu 14000 měsíčně mi řekla že nedosahuji ani na státem dané životní minimum, takže nevím asi 2000 stačí na měsíc aby člověk nezemřel a to ani nepočítám 600 pojistka 600 mobil a tak podobně obvolala svoje “kamarádky” v celém pracáku snad a řekla mi jen že nemám nárok na nic a že se budu muset v případě že nezvládám vyjít vrátit do práce takže takhle to vypadá na pracáku místo pomoci státu… Číst vice »

Xavier
Xavier
1 měsíc
Reply to  Jiří

Stížnost na úředníka, akorát ji musíte napsat smysluplně.

Pucalková
Pucalková
2 měsíců

Na Ú P paní pitvala kolik mám platbu na sipu a proč mám jinou platbu na vypíše!!!

Xavier
Xavier
1 měsíc
Reply to  Pucalková

A proč ji máte jinou?

Zdeněk
Zdeněk
2 měsíců

No ono je to těžké o něco žádat když jste odmítáni s tím že jste bílej tak máte jít makat a příspěvky jsou pro černý jinak byste mohli být moc bohatý. A pokud máte děti tak váš boj, neměli jste si je pořizovat. Takhle se to řeší na úřadě v Písku.

Xavier
Xavier
1 měsíc
Reply to  Zdeněk

Není lepší si nechat zaplatit za odvedenou práci tolik, abys z toho vyžil?

Patrik N.
Patrik N.
2 měsíců

Je tam tuna byrokracie. A sami na ÚP neví, co vše potřebují…