Velký prodejce plynu a elektřiny totálně natáhl zákazníky. Přišly faktury na desítky tisíc měsíčně, lidé neví, co si počít

Je jen hodně málo věcí, které nastanou, aniž by je kdokoliv předvídal. Obrovský nárůst cen elektřiny a plynu však mezi ně jednoznačně patří. Jistě, už v minulosti zaznívaly různé názory o tom, že za tyto zdroje energie budeme již brzy platit podstatně více, než na co jsme zvyklí. Ovšem míru a rychlost zdražení nedokázal odhadnout nikdo.

Riziko hozené na zákazníka

Vždyť dnes není výjimkou, že některé firmy platí za elektřinu dvanáctinásobek toho, co platily dříve a dostávají se do existenčních problémů. U domácností jsou to rovněž násobky, a to i tehdy, když se na platby aplikuje plánované zastropování.

Nejlepším příkladem velikosti problému je skutečnost, že s ním vůbec nepočítali ani někteří dodavatelé elektřiny a plynu. Ti se ocitli v situaci, kdy nemají pro své klienty nakoupeno za ceny, které jim tito platí. Stojí pak před dvěma možnostmi: buď nakupovat za vyšší ceny a jít do ztráty, nebo se pokusit ze závazků vymanit a převést klienty na takzvaný spotový trh.

Druhá možnost zjednodušeně řečeno znamená, že lidé budou platit právě tolik, za kolik se elektřina a plyn prodávají na burze. Jak ale varuje Energetický regulační úřad, to je velmi nevyzpytatelné a navíc aktuálně značně nevýhodné.

Foto: Shutterstock

Nepříjemné platby

Teď tuto situaci zažívají zákazníci oblíbeného dodavatele Nano Green, který v minulosti dokázal nabrat velké množství zákazníků, protože se profiloval jako zelený dodavatel. Jak se ale ukázalo, starosti má úplně stejné jako ostatní a navíc je řeší v neprospěch klientů.

Lidé na sociálních sítích si stěžují, že jim od dodavatele přišel dopis, který jim oznamuje převedení na nový tarif se spotovými cenami elektřiny. Zároveň dorazil i rozpis záloh, které mnohým vyrazili dech. Jejich platby se dramaticky zvýšily. Výjimkou nejsou zálohy v rozmezí 30 až 50 tisíc korun měsíčně, a to jen za elektřinu.

Zákazníci mají možnost na změnu nepřistoupit. Pak se ale ocitají v nelichotivé situaci, kdy si musí rychle najít nového dodavatele. Ti však zákazníky buď neberou, případně jim nabízejí nevýhodné podmínky.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pepa
Pepa
1 rok

A proto je i přes chladnější období letos úspora v odběru plynu. Lidí na to prostě nemají.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Pepa

Když nemám, tak makám abych měl! Japonci vám nepřidají.

Pavel
Pavel
1 rok

Kéž by šlo tyto obludné faktury odeslat k proplacení hlupákům a zeleným fanatikům, kteří zavinili prosazení dogmat z katechismu gretensko-klimatické věrouky ! Ovšem těžší časy nás teprve čekají, protože partička Uršula, Timmermans & spol. je rozhodnuta realizovat Green deal do poslední mrtě i kdyby měla evropská civilizace zaniknout. Vždyť zelené šílenství je tak moc opojné.

Petr Xaver
Petr Xaver
1 rok

Tak být na spotovém trhu nemusí být nutně peklo. Až se bude zlevňovat pocítí to tito zakazníci jako první

Josefina
Josefina
1 rok
Reply to  Petr Xaver

Jasně,a než to pocítí,tak jim dodavatel počká?..a kdy ta doba nastane? Signály umí vláda vysílat dokonale,ale to je tak všechno..budeme vzpomínat na dobu Kovidovou ještě s nostalgií.,

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Josefina

Vláda toho zařídila už hodně. Mnohem víc než žvanil z anofertu a další žvanil z Japonska.

Karel
Karel
1 rok
Reply to  Xavier

Ale no pro občany, ale pro spřízněné politiky a pro sebe.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Karel

Naplněné zásobníky plynu, zajištěný LNG, to je pro spřízněné? Jste normální?

Co zajistil Babiš a Japonec? Kulový! Babiš zajistil absolutní závislost na rusku!

Pepa
Pepa
1 rok
Reply to  Xavier

Japonec nebyl nikdy ve vladě, jak mohl něco zařídit.😉

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Pepa

Japonec je v politice pěkně dlouho, bere velký prachy, pořád mele o tom, jak něco dělá pro jakési “našelidi” a zatím udělal kulový! Japonec je nevolitelný!

Bere prachy a mele hubou.

Last edited 1 rok by Xavier
Kkk
Kkk
1 rok
Reply to  Xavier

Ty tady meleš stále h…

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Kkk

Ty máš v ruském slovníku jen h? Zkus se trochu snažit, ty máš na víc 😛

Co z toho není pravda? Nemele hubou, nebo nebere velký prachy? Co udělal konkrétně? NIC! Tak dlouho v politice a neudělal ani prd, ale vydělal na vás hodně.

Last edited 1 rok by Xavier
Anna
Anna
1 rok
Reply to  Xavier

A co podrobně učinila vláda???? Já tam vidím jen lháře

Jana
Jana
1 rok
Reply to  Xavier

😄😄😄