Češi mají pračky plné usazenin a špíny. Vezměte sklenici speciálního roztoku a bude jako nová i uvnitř

Čisté a voňavé prádlo nezískáte jen s použitím kvalitního pracího prášku a aviváže. Základem úspěchu je čistá pračka bez usazenin a zápachu. Pečujte o pračku správně a pravidelně, bude vám dlouho sloužit a odmění vás voňavým prádlem.

Pravidelné čištění pračky

Je zřejmé, že v umyvadle plném špíny byste si ruce a obličej umývali jen velmi neradi. To samé platí o dřezu plném mastnoty a zaschlých zbytků potravin. Obojí jistě pravidelně čistíte. Je s podivem, že se stejnou péčí se nevěnujete pračce. Používáte ji třeba i denně ale pravidelné údržbě a čištění se věnujete jen minimálně. Pračku je zapotřebí zbavit zápachu a usazených nečistot. Změnu uvidíte okamžitě na bílém i na tmavém prádle.

Vyčistěte pračku octem

Jednoduchým a levným prostředkem na čištění pračky je běžný kuchyňský ocet. Stačí jej nalít do dávkovače na prací prášek. Na jedno čištění pračky budete potřebovat asi 1 hrnek octu. Aby čištění proběhlo co možná nejefektivněji, zapněte program s nejvyšší možnou teplotou a nejdelším pracím cyklem, lidově zvaný, praní na vyvářku. Ocet je kyselina octová, ta vyčistí od vodního kamene buben pračky. Ocet lze pro důkladné čištění použít jen občas, aby nedošlo k poškození těsnění na pračce.

Kyselina citronová vyčistí pračku

Silným pomocníkem v boji proti nečistotám na pračce je kyselina citronová. S kyselinou citronovou můžete čistit i s programem na 60 °C, vyčistíte topné těleso i buben pračky. Pro čištění pračky kyselinou citronovou budete potřebovat 120 g kyseliny citronové, tu nasypete do zásobníku na prací prášek.

Foto: Shutterstock

Udržujte pračku v čistotě

Pravidelně čistěte gumové těsnění pračky. To otírejte dezinfekčním roztokem smíchaným s vodou v poměru 1:1. Hadříkem s roztokem pečlivě vyčistěte všechny záhyby gumového těsnění. Při zanesené špíně vezměte na pomoc abrazivní prostředek a zubní kartáček.

Zásobník na pračku nejlépe očistíte, když jej vyjmete a namočíte do dezinfekčního prostředku. Připravte si roztok dezinfekce a vody a nechejte zásobník ponořený alespoň hodinu. Pokud máte zatvrdlé usazeniny, odstraňte nejprve ty prostředkem na vodní kámen nebo octem.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments