Jedna věc v lednici doslova žere elektřinu. Hrozí, že se na konci roku nedoplatíte

Lednička je spotřebič, který v naší domácnosti patří k těm nejpracovitějším. Je zapnutá 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. Proto je důležité, aby tak vytížený pomocník pracoval efektivně a úsporně.

Nestavte ji ke zdroji tepla

Jak moc tvrdě musí vaše lednička pracovat, závisí i na tom, kde stojí. Mělo by to být co nejdál od radiátorů, trouby i přímého slunečního světla. Také by měla mít za zády alespoň 5 cm volného prostoru, určeného k větrání. Bez této mezery není schopna efektivně odvětrávat teplo z kompresoru. Zahřátý kompresor pak musí pracovat déle a úporněji, aby byly potraviny v dostatečném chladu.

Stejně tak musí chladnička více pracovat, necháváte-li její dvířka otevřená. Studený vzduch proudí ven, teplý dovnitř a lednička spotřebuje více energie, aby ho dokázala zase vychladit.

Lednička nemá být prázdná ani přeplněná

Čím více potravin do ledničky uložíte, tím menší úsilí bude muset vyvinout, aby je udržela chladné. V plné ledničce je totiž méně vzduchu, který se musí ochladit. Neměla by ale být přeplněná, protože v té zase nemůže vzduch cirkulovat. Ideálně ji mějte plnou ze 2/3.

Pokud je vaše lednice příliš velká a je v ní zbytečně moc prázdného místa, naplňte džbány vodou a umístěte je do přihrádek nebo do ní uložte polystyren. Zní to zvláštně, ale protože nebude muset ochlazovat prázdný prostor, vy ušetříte.

Je-li to možné, uchovávejte potraviny raději ve skleněných než plastových dózách. Sklo totiž mnohem lépe udrží chlad. Vařené jídlo ukládejte do ledničky až vychladne. Teplé zbytečně zvýší teplotu uvnitř spotřebiče a ten musí více pracovat, aby to napravil.

Foto: Shutterstock

Kontrolujte těsnění jednoduchým testem

Kontrolujte těsnění ledničky, protože přestane-li doléhat, umožní teplému vzduchu proudit dovnitř a to vás přijde draho. Existuje jednoduchý test s bankovkou. Když ji zavřete mezi dveře, neměla by jít vytáhnout. Pokud ji lehce vyndáte i přes zavřené dveře, vaše těsnění potřebuje vyměnit.

Stejně vám poslouží baterka. Zapněte ji a zavřete do ledničky. Potom v kuchyni zhasněte. Pokud uvidíte světlo, vycházející z ledničky, je vaše těsnění špatné.

Oprašujte cívky

Udržujte čisté cívky. Kondenzátorové cívky najdete na zadní straně ledničky a jsou zodpovědné za udržování chladu uvnitř. Vyplatí se občas z nich otřít prach, kterého během času nasbírají opravdu hodně.

Budete-li je udržovat v čistotě, prospěje to kondenzátoru a tím prodloužíte životnost vašeho spotřebiče. Jen nezapomeňte, že při cídění cívek by měla být lednička odpojená. Nejlépe je pak vyčistíte vysavačem nebo kartáčem.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments