Češi mohou kupovat potraviny za zastropované ceny. Oblíbený obchod jim to umožňuje

O zastropování cen se v posledních měsících hodně mluví. Ovšem primárně v souvislost s energiemi, které vyrostly tak vysoko, že už je domácnosti ani firmy jednoduše nemohly uhradit. A tak přišel stát a stanovil určitý strop, nad který nikdo nebude nic platit. Ačkoliv jde z ekonomického hlediska o problematické a nejzazší řešení, pro občany to má pochopitelně značné výhody.

Jinde to dopadlo nehezky

Jde nicméně o velmi nákladné opatření, které je nutné dotovat ze státního rozpočtu. Je proto logické, že stát ho nemůže použít ve všech segmentech trhu. Lidem by se ovšem líbilo, kdyby zastropoval třeba ceny potravin, které za poslední rok také citelně vyletěly. To už ale není tak jednoduché, protože v takovém případě by mohl přestat fungovat trh a zboží by se nedostávalo do obchodů, jak se to ukázalo třeba v Maďarsku, kde něco takového provedli.

Není ovšem nic proti ničemu, když některý z obchodních řetězců ceny sám omezí a takzvaně zastropuje. A co kdybychom vám řekli, že se něco takového skutečně stalo a jeden významný obchod opravdu prodává zboží za ceny, které platily před mnoha měsíci.

Každý si skutečně může koupit například vejce, máslo, jogurt, cukr nebo toaletní papír za cenu, která platila ještě loni v září. Internetový obchod Rohlík totiž ceny základních potravin a potřeb skutečně zastropoval.

Foto: Shutterstock

Zkontrolovali jsme ceny

Nutno dodat, že už teď na to významně doplácí, protože právě ceny základních potravin za poslední měsíce citelně vyskočily. Každý dobře ví, kolik teď musí platit za vejce nebo cukr. Byli jsme proto zvědaví, zda Rohlík i v těchto těžkých časech svou garanci, kterou hodlá držet minimálně do Velikonoc, skutečně dodržel.

A byli jsme příjemně překvapení. Deset vajec tu stále stojí 43 korun, litr slunečnicového oleje přijde na 57 Kč a sto gramů špičkové vepřové šunky na 27 korun. Kilo cukru krystal tu koupíte pořád za dvacku, zatímco jinde už stojí dvojnásobek.

Kdo této možnosti nákupu nevyužívá, dělá velkou chybu, protože je velký rozdíl nakupovat za aktuální tržní ceny a za ty zastropované. Každý měsíc se to nasčítá a zejména pro větší rodiny mohou být cenové rozdíly opravdu značné. Výhodou Rohlíku navíc je, že nemusíte nikam jezdit a ušetříte tedy i benzin a čas. Kurýr vám nákup přiveze až ke dveřím.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří kuchta
Jiří kuchta
1 rok

10 vajec za 40? Tedy přeloženo do normálních počtu je to plato za 120. Opravdu výhodná cena

Stanislav
Stanislav
1 rok

Hlavní problém s rohlíkem je ten že neoperuje za hranicemi velkých měst

Michal
Michal
1 rok

No to je trochu zavádějící informace.
Ano, Rohlík to má levné, ale ne tak doslova, na jejich stránce jsem se dočetl že zaplatím klasickou cenu jako v normálním obchodě, následně se ta cena sníží, ale všechno co ušetřím mi nedají v penězích, ale v kreditech na další nákup, Takže si vlastně pojistí, že když budu chtít ušetřit, tak budu do konce života nakupovat jenom u nich.
No je to super kšeft.
A ještě je to bez možností výběru kusu.

Mif mof.