Češi neumí uchovat olej a ohrožují tak své zdraví. Nikdy ho nedávejte na tato místa

Ať už používáte v kuchyni jakýkoliv olej, vždy je potřeba dbát na správné skladování. Zkazit se může i ten nejkvalitnější, pokud ho neuchováváte ve vhodných podmínkách. Možná si chybu ve skladování ani neuvědomujete a necháváte ho volně stát v kuchyni. Ale žluklý nebo hořký olej není pro zdraví právě ideální.

Chlad a temno

Přímé světlo ani teplo není pro olej vhodné. Dražší oleje se prodávají přímo v tmavých nádobách, protože jim světlo nesvědčí. Pomůže i přelití oleje do tmavé nádoby. I teplo má na olej negativní vliv a zkracuje jeho životnost, proto ho uskladněte buď v chladnější části kuchyně ve skříňce, nebo v lednici.

Zároveň není vhodná ani změna teplot, proto z lednice odeberte potřebné množství oleje a vraťte ho zpět, případně si část oleje přelijte do menší láhve pro rychlou spotřebu a tu pak uchovávejte mimo lednici.

Pozor na oxidaci

V případě, že olej přeléváte do tmavé nebo menší nádoby, dejte si pozor na oxidaci. Špatně uzavřený olej oxiduje a výrazně klesá jeho kvalita. Navíc se do oleje mohou dostat malé částečky prachu.

Foto: Shutterstock

Spotřebujte olej do tří měsíců

I za nejvhodnějších podmínek byste měli olej spotřebovat do tří měsíců od otevření. Dejte si pozor na výhodná velká balení, protože olej o objemu 10 litrů každý během tří měsíců nespotřebuje. Později v něm nezůstávají zachovány všechny živiny a mění se i chuť.

Déle skladovaný olej můžete ale využít v domácnosti jiným způsobem než ke kulinářským účelům. Například k promazání pantů u dveří, nebo k čištění dřevěného nábytku.

Kam se starým olejem?

Použitý olej rozhodně nevylévejte do dřezu nebo do toalety. Ve chvíli, kdy se nedá znovu použít v kuchyni, byste ho měli skladovat ve sběrné nádobě a jednou za čas ho odnést do specializovaného kontejneru.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Umějí to všichni, jen Češi ne. A předpokládám, že ani české brigádnice, které zde píší své “úžasné” triky. Že, madam Lorencová?