Češi přicházejí o 5 dní dovolené

Češi letos nemají mnoho důvodů k radosti. A nepřidá jim ani vědomí toho, že přišli hned o pět dní dovolené nebo volna, na které by za určitých okolností měli mít nárok.

Když volno odpadá

Jde o to, že letos hned pět státních svátků připadá na víkendové dny. To v české realitě znamená jediné: takový svátek z hlediska volna jakoby nebyl. Možná vás to překvapí, ale to v jiných zemích není vůbec standardem. Ba právě naopak. Pokud dojde k tomu, že by lidé měli o svátek přijít kvůli tomu, že připadne na víkend, je jim vykompenzován.

Za změnu zákona, který by tento stav narovnal a lidem by vrátil jejich volno, usiluje skotský podnikatel Euan Edworthy, který v Česku žije už pětadvacet let.

Podle něj zaměstnanci vůbec netuší, na co by měli teoreticky nárok. Většina z nich bere skutečnost, že volný den připadne na víkend, jako smůlu a koloběh života. Nějaké větší veřejné aktivity ve směru toho, že by se to mělo změnit, nejsou příliš viditelné.

Foto: Shutterstock

Lidé si volna cení

Jen velmi málo Čechů vůbec tuší, že v zahraničí se svátky připadající na víkendy kompenzují. Je to s podivem, protože je to právě volno a dovolená, čeho si lidé z pracovních benefitů cení vůbec nejvíce.

A jak to probíhá v zahraničí? Pokud například ve Velké Británii dojde k tomu, že svátek připadne na víkend, potom automaticky vzniká nárok na náhradní volno pro všechny zaměstnance, a to nejčastěji další pondělí. Stejně to probíhá v Belgii nebo v Polsku.

Zajímavě to řeší také Italové. Pokud dojde k tomu, že svátek připadá na neděli, dostávají zaměstnanci dodatečný placený den a lidé, kteří musí v tento svátek pracovat, mají proplacené přesčasy.

I v České republice by tak lidé na tuto skutečnost měli mít nárok, protože podle mezinárodních srovnání pracují velmi tvrdě. A jak vidno, za rok už se to nasčítá. Mít nebo nemít pět dní dovolené navíc, to je rozdíl.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

Co je to dovolená? 😀

Václav
Václav
1 rok

Jo skáčou z oken po hlavě ! No to je zase článek hodnotný “Zuří “