Češi objevili skvělou metodu izolace oken svépomocí. Šetří tak desítky tisíc korun

Problém s okny, díky kterým uniká z domácnosti spousta tepla, lze vyřešit i svépomocí. Existuje několik typů, jak utěsnit škvíry, kterými teplo uniká.

Za únikem tepla může být několik příčin. Zkontrolujte všechna okna a dveře, které máte v domácnosti. Na vině může být špatné těsnění a v případě oken i nedoléhající křídlo k okennímu rámu.

Než opravíte nedostatek, můžete pro začátek zabránit velkému proudění studeného vzduchu tím, že zatáhnete závěsy případně venkovní rolety. To však neřeší problém a je nutné najít místo, kudy se vzduch dostává do domácnosti a tudíž, kudy teplo uniká.

Při identifikaci místa, které je třeba utěsnit, vám pomůže zapálená svíčka. Svíčkou pomalu obkružte rám okna nebo dveří a tam, kde se její plamen pohybuje, dochází k proudění vzduchu.

Utěsnění oken

Při utěsnění oken, kdy k úniku dochází v okolí rámu nebo pod parapetem, můžete využít těsnicí materiál nebo okenní pěnu. Pěnu je nutné pokrýt vrstvou dokončovacího materiálu. K dokončení využijte okenní tmel. Vnitřek ošetřete nastříkáním akrylátu na stěnu kolem okna. Poté pomocí silikonové stěrky zahlaďte.

U dřevěných oken může být problémem izolace spoje skla a křídla. Izolaci lze provést pomocí tmelu, který utěsní spoj. Práce s tmelem je náročnější, protože nejdříve musíte z oken odstranit starý tmel. Bezpečnější a možná i finančně méně náročnou variantou je utěsnění pomocí malých válečků okenního tmelu. Nejdříve odstraňte starý tmel z oken, poté okenní tabule oblepte maskovací páskou, kterou lze po práci snadno odstranit. Dřevěný rám natřete lazurou s lněným olejem. Nyní uválejte okenní tmel do malých válečků a naneste ho mezi rám a okenní tabuli. Teď už jen nechte vyschnout. Druhou variantou je odstranění starého tmelu, vyndání okenních tabulí, pečlivé očištění a opět nanesení tmelu a instalace okenních tabulí zpět. V tomto případě se však často stane, že okenní tabule praskne a je nutné pořídit novou.

K utěsnění nedoléhajících křídel oken nebo dveří zkuste nejdříve okna seřídit. Případně můžete využít těsnicí samolepicí pásky. Jde o velmi jednoduchý způsob utěsnění.

Foto: Shutterstock

Dveře

Pokud uniká teplo pode dveřmi, můžete buď zvýšit práh, díky čemuž se mezera mezi dveřmi a podlahou utěsní anebo využijte těsnicí lišty s odolným kartáčem.

Skla oken a dveří

Další možností, jak udržet více tepla doma je užití termoizolační fólie na okna. Fólie slouží k izolaci vnitřních skel. Při aplikaci je nutná přesnost a pečlivost. Fólie jsou transparentní.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments