Češi pořád neumí používat moderní pračky. Pokud ji dobře nastaví, prádlo jim dokonale vysuší

Říkáte si, že vyprat prádlo dneska není žádné umění? No… Jak se to vezme. Pračka sice není valcha, ale pokud chcete z vaší pračky dostat maximum, musíte s ní umět efektivně zacházet a pečlivě se o ni starat. Jaká je historie praček, jak s pračkou nakládat a jak z ní vyndat prádlo téměř suché?

Historie praček

Pračka je s námi na světě od roku 1906. Samozřejmě, že pokusy o výrobu praček probíhaly už dříve, konkrétně od 19. století, nicméně takové pračky by nám moc práce neušetřily. V Česku byla první pračka vyrobena v roce 1957. Běžně se automatické pračky začaly v našich domácnostech používat až v 80. letech. Dnes už má pračku naštěstí každý.

Perete správně?

Aby vám pračka sloužila co nejdéle a prádlo jste z ní vytáhli v co nejlepším stavu, je třeba se řídit několika pravidly.

  • Třiďte. Prádlo je třeba roztřídit podle barev a podle materiálů, ty následně určí teplotu a otáčky praní. Ano, dá se prát všechno dohromady, ale věřte, že to vaše oblečení odnese.
  • Seznamte se. Nebuďte pyšní na přečtení manuálu k vaší pračce. Kromě důležitých informacích o speciálních možnostech, které vaše pračka nabízí, konečně třeba zjistíte, jak nastavit dětskou pojistku.
  • Starejte se. Pračka není bezúdržbová. Jednou za měsíc vyčistěte zásobník na prací prostředky a utřete vnitřní těsnění. Jednou za čtvrt roku vyčistěte pračku octem a jednou za půl roku zkontrolujte filtr. S takovou péčí vám pračka vydrží spoustu let.
Foto: Shutterstock

Trik na skoro suché prádlo rovnou z pračky

Máte pocit, že vaše prádlo schne příšerně dlouho? Tak mu trošku pomozte a přebytečné vlhkosti ho zbavte. Jakmile vám pračka pípne, otevřete jí, vložte dovnitř suchý ručník, pračku opět zavřete a zapněte ještě jednou odstřeďování. Funguje to dost dobře. Suchý ručník pohltí vlhkost z mokrého oblečení, a to vytáhnete z pračky o poznání sušší.

Jak co nejrychleji usušit prádlo?

  • Přidejte extra cyklus na odstředění…nebo rovnou dva. Jen pozor na len a bavlnu, ty by se vám pomačkaly.
  • Do místnosti, ve které sušíte, umístěte odvlhčovač.
  • Prádlo vyždímejte v ručníku, pak dejte sušit.
  • Na sušák s prádlem nasměrujte větrák a do toho otevřete okno.
  • Pořiďte si vyhřívaný věšák na prádlo.
  • V teplých měsících sušte venku.

Foto: Shutterstock, Zdroj: theguardian.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments