Potraviny, které nikdy nesmíte balit do alobalu. Jinak nasáknou dávku hliníku

V každé kuchyni se najde minimálně 1 rolička alobalu. Je totiž skvělým a univerzálním pomocníkem domácností. Přikryjete s ním talíř se zbytky jídla v ledničce. Zabalíte do něj dětem svačinu do školy, protože nepropouští mastnotu ani tekutiny. Využijete ho k překrytí pekáče v troubě, protože vydrží vysoké teploty.

Umí ale nádobí i nahradit. Udělejte si kapsy z alobalových čtverců a naplňte je plátky masa, brambor, koření a zeleniny. Upečením na plechu získáte jídlo skvěle propojených chutí. A nezašpiníte přitom ani jeden hrnec.

Recyklujte

Znečištěný alobal není nutné vyhazovat. Můžete ho umýt na horní polici v myčce a znovu použít. Nebo vám zmačkaný do kuličky poslouží místo drátěnky. Ušetříte peníze a životní prostředí vás bude milovat.

Nepatří do něj kyselé ani slané

Jsou ale postupy, kdy se alobal nehodí a případy, kdy bychom ho neměli používat vůbec. Například bychom neměli péct cukroví na plechu vyloženém alobalem, jelikož je hliník extrémně vodivý. Každá část těsta, která s ním bude v přímém kontaktu, bude vystavena mnohem vyššímu teplu. Spodek sušenek se tedy může k alobalu připéct, zatímco horní část bude nedopečená.

Foto: Shutterstock

Rozhodně do alobalu nebalte slané nebo kyselé potraviny. Například rajčata, nakládané okurky citrony nebo ananas. Také slané sýry a uzeniny patří spíše do plastových obalů nebo skla. Kyselé potraviny totiž fólii naruší. Hliník z ní se začne vylučovat do jídla a s ním následně i do našich těl. A ta se ho umí jen těžko zbavovat.

Proto by neměla být kyselá a slaná jídla v přímém kontaktu s alobalem déle než 4 hodiny. Pokud je to ale nevyhnutelné, uložte je do ledničky. Mikrobiologické procesy potravin, a tím pádem i pronikání hliníku do nich, se zpomalí.

Matná nebo lesklá?

Občas se píše, kterou stranu hliníkové fólie byste měli použít, pokud chcete potraviny uchovat teplé. Vzhled lesklé a matné strany alobalu je výsledkem procesu frézování. Aby se zabránilo prasknutí fólie, jsou při výrobě společně frézovány obě její vrstvy. Plocha, která je v kontaktu s jinou vrstvou, je matná, zatímco druhá, která je ve styku se strojem zůstane lesklá. Ve skutečnosti tedy není rozdíl v použití obou stran. Přesto je vhodné balit jídlo do matné části, protože k té lesklé se snáze přilepí.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments