Proč přicházejí Češi o úspory. Zájmy mocných

Češi začínají zjišťovat nemilou věc. Jejich úspory jim doslova mizí před očima. Jde o druhotný efekt aktuálně velmi vysoké inflace. Tím prvním je pochopitelně zdražování vše, od energií přes služby až po potraviny. Toto zdražování ale také znamená, že klesá kupní síla vašich celoživotních úspor. A nelze s tím nic dělat, aniž byste podstupovali velké riziko.

Probíhá ztráta úspor

Pokud máte dnes v bance uložen jeden milion korun, jen za poslední rok jste přišli de facto o 160 000 tisíc korun. Inflace za listopad totiž činila 16,2 %, a to ještě se započtením úsporného tarifu. Bez něj by to bylo téměř dvacet procent.

Jistě, dnes je možné v bankách získat i nějaký ten úrok. Ten se však pohybuje maximálně kolem pěti procent, a to často ještě s podmínkami. Z milionu takto ochráníte padesát tisíc, o zbytek ale stejně přijdete. Ne snad na papíře či v internetovém bankovnictví. Tam budete mít stále původní částku plus úroky. Jenže si za tuto částku koupíte už podstatně méně.

Tomu se říká likvidace úspor. Naplno to v nedávných rozhovorech pojmenoval bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Podle něj Češi přijdou o třetinu svých úspor, a to za pouhé tři roky.

Foto: Shutterstock

Nehezké vysvětlení

Jeho následovníci v ČNB totiž přestali zvyšovat úrokové sazby. Ty se teď stávají i jedním z témat předvolebního boje. Danuše Nerudová ve svém videu obvinila Andreje Babiše z toho, že právě on si přál nezvyšování úrokových sazeb. Naznačuje, že současná rada ČNB mu v tomto ohledu jde na ruku, protože je skutečně zdrženlivá, což většina ekonomů nechápe. Pravdou je, že sedmiprocentní úroková sazba je v době téměř dvacetiprocentní inflace nedostatečná.

Prý za tím stojí zájmy Agrofertu, což je velmi zadlužená společnost. Pakliže by úrokové sazby rostly, banky by je zvýšily i tomuto holdingu. Jak prezidentská kandidátka naznačuje, zájmy tohoto jednoho uskupení jsou důležitější než úspory deseti milionů Čechů.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
1 rok

Matematika paní Nerudové je očividně ve stylu 1+1=11.
Babiš nechává zvyšovat úrokové sazby, což by v případě Agrofertu tedy znamenalo, že vytloukání původních dluhů novými půjčkami by je zadlužilo ještě víc.
Já už fakt nechápu logiku této rádoby prezidentské kandidátky, která si pro vlastní závist nevidí do huby a plácá páté přes deváté

Drábek
Drábek
1 rok

Tak stupidní názor před volbou prezidenta může prezentovat jen manipulátor s veřejným míněním.Nehorázné zdražování není v sousedních zemích v takové výši, jelikož se tamní vlády snaží uchránit své občany.Naší destrukční pětikolce drahota vyhovuje, jelikož díky výběrům DPH mohou z našich daní rozdávat.

Věra
Věra
1 rok

Proč pořád tlachate o Babisovi ten už může úplně za všechno. Ať si paní Nerudova uklidí před vlastním prahem

Václav
Václav
1 rok
Reply to  Věra

Máte pravdu, souhlasím s vámi

Karelka
Karelka
1 rok

Za všechno v tomto státě může Babiš…

Vlasta Pěgřimková
Vlasta Pěgřimková
1 rok
Reply to  Karelka

Ta je blbá že už neví co by řekla aby někoho očernila.Asi má ten svůj diplom taky koupený, to vymyslí jen blbec.