Co nás čeká v roce 2023, popsal ekonom

Možná se to nezdá, ale loni jsme prožili už třetí krizový rok v řadě. Příčina se změnila, pro mnohé však byl ten uplynulý rok tím vůbec nejhorším. Prakticky každý občan této země totiž přišel o poměrně významnou část své životní úrovně. Čím hlouběji měl do kapsy, tím byl propad citelnější a nepříjemnější.

Pocitově možná ještě horší

Jak říká ekonom Lukáš Kovanda, z hlediska propadu životní úrovně jsme zažili nejhorší rok v historii samostatné České republiky. Po takto složitém roce by mnozí očekávali odraz od pomyslného dna. Jenže jak se zdá, to jsme ještě ani zdaleka nenašli.

Naopak, Kovanda vidí v roce 2023 další velké problémy a predikuje, že tento rok bude tím druhým nejhorším. Po tom letošním. Pokud jde o reálné výdělky lidí, ty klesnou v průměru o další tři procenta. Po loňském devítiprocentním propadu se to zdát být málo, ovšem problém je v nastoleném trendu. Po složitém roce by právě mnozí čekali úlevu, jenže on přijde další propad. Navíc se bavíme o průměrné hodnotě. Někdo na tom může být lépe, ale řada lidí na tom bude ještě podstatně hůře.

Jak ekonom upozorňuje, ačkoliv propad životní úrovně vyjádřený v číslech nebude v roce 2023 tak citelný, lidé ho mohou pociťovat mnohem hůře. Lidé si totiž konečně naplno uvědomí, v jaké bryndě se ocitli. Zatímco ještě loni se mohli utěšovat, že jim vzrostly platy, možná až letos si uvědomí, že tento nárůst ani zdaleka nevykryl inflaci. Naplno se také projeví zvýšené ceny energií.

Foto: Shutterstock

Ošemetné srovnávání

Řada lidí ráda poukazuje na to, že ve skutečnosti tu žádná krize není, když jsou stále plné obchody a obchodní centra. Jenže to může být klamná výchozí pozice. Kromě toho, že jde o subjektivní náhled, kdy například nevidíme ty, kdo už si své obvyklé nákupy nemohou dovolit, a tak v obchodě prostě nejsou, protože jsou v potravinové bance, svou roli může hrát i to, že lidé vědí, jak moc jim inflace ubírá na kupní síle, a chtějí na poslední chvíli ještě za své peníze pořídit alespoň něco. Dokud mají nějakou cenu.

Zatímco pozorovatelé stále vidí plné krámy, tvrdá data statistiků říkají už něco úplně jiného. Maloobchodní tržby se propadají velmi rychlým tempem. Více už se propadaly jen na jaře roku 2020, kdy však spousta obchodů byla zavřená.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
11 měsíců

Občané resp. voliči vládních partají mohou poděkovat sami sobě, že se nechali v předvolební kampani utáhnout na vařené nudli hysterického antibabišismu. Právě nepřátelé demokracie se zaklínali škodlivostí Babiše s tím, že pokud Babiš prohraje volby, tak oni jakožto nový protibabišovský establishment nastolí v ČR zlaté časy, kdy se budeme mít nejlépe. Takže nám nyní vládne nejhorší vláda v historii naší republiky a naše životní úroveň díky voličům vládních stran zažívá volný pád. Ekonom Kovanda nefantazíruje. Ekonom Kovanda respektuje realitu a pravidla logiky.