Češi se naučili vydělávat na inflaci. Jednoduchý fígl jim zajišťuje tisíce korun měsíčně. Může to udělat každý

Asi se shodneme, že jedním z nejpalčivějších problémů současné doby je vysoká míra inflace, jaká tu nebyla už celé generace. Naopak, ještě nedávno jsme bojovali s opačným problémem, který většina lidí nechápala. A sice s tím, že ceny nerostly skoro vůbec a hrozila takzvaná deflace. Ta je podle některých ekonomů ještě horší, ačkoliv klesající ceny jsou na první pohled pozitivní.

Obrovský nárůst úspor

Teď tu ale máme právě toto významné zdražování, o kterém už se nějakou dobu říká, že by mělo polevovat. Jenže to se zatím neděje a někteří ekonomové pochybují o tom, že bychom se letos mohli dostat na jednocifernou míru inflace. To by znamenalo stále citelné zdražování a dopad na rodinné rozpočty.

Lidé už proti tomu začali bojovat. Kromě toho, že se poohlížejí po levnějších alternativách zboží, které potřebují, začínají také využívat bankovní produkty, jež jim nabízejí alespoň nějaké úročení. Pravdou totiž je, že od banky lze každý měsíc získat už poměrně slušné peníze.

Podle statistického úřadu významně stouply úspory českých domácností. Nejsou výjimkou ani takové, které mají na účtu třeba milion korun, který jim tam leží ladem. Stačilo by ho přitom přesunout na lépe úročený produkt a rázem vám může přinášet tisíce korun každý měsíc.

Foto: Shutterstock

Lidé mají peníze uložené špatně

Vysoká inflace totiž vedla ke zvýšení úroků ze strany ČNB, jakkoliv je to stále nedostatečné. To potom znamenalo, že úroky zvedly i české banky, a to na poměrně zajímavé úrovně. Dnes lze získat i úrok kolem 6,5 %, což není zase tak málo. Na zmíněném milionu korun takto každý rok dostanete 65 000 korun, měsíčně tedy přibližně 5500 korun, které se ještě zdaní patnáctiprocentní srážkovou daní.

To není zrovna málo a pro rodinný rozpočet jde o příjemné přilepšení. Bohužel, řada domácností má takovéto i mnohem vyšší úložky, ale třeba na běžném účtu, kde za ně nedostanou vůbec nic. To je velká chyba, kterou lidé obírají sami sebe.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
Miroslav
4 měsíců

Další zavádějící informace! Kolik je tady milionářů, kterým i takový účet vydělá víc, než se jim strhne na poplatcích? A co si penzista koupí za těch 360 Kč, když ceny stále rostou? A údajný průměrný důchod > 20 000 Kč nijak nevyjadřuje skutečnost, že jsou tu lidé, co to nemají! Ten průměr zvedají ti bohatí, co se přiživovali jako politici typu Topolánka, kterému je 40 000 málo. A je tu pár desítek těch, co se jim platí i 55 000, protože šli do penze ještě než to Babiš omezil na těch 40 000. Jinak by už dávno na důchody nebylo,… Číst vice »

Pepa
Pepa
1 rok

Prosím ,Vás to nás máte vážně za KRETÉNY???? inflace je 18% takže 100,- Kč má dnes hodnotu 72,- Kč a v nám dáte6,5% ? A to má být ten výdělek a fígl???? Dobrý ztráta tedy jenom 11,50 Kč vážne ,,SUPER BUSSINES !!!!!!ALE JAK PRO KOHO …..

David Müller
David Müller
1 rok

Skoč do zdi, ty klaune.

David Müller
David Müller
1 rok

Ty Lojzo, uklidni se. Všichni nejsou jak ty. Jsou samozřejmě schopnější lidi, kteří úspory mají. A spořící účty teď mohou generovat slušný zisk. Sám toho využívám.