Češi se pořád nenaučili používat myčku nádobí správně. Dávají tam věci, které do ní nepatří

V nejednom jejím příznivci a uživateli myčka vyvolává pocity extáze. Konečně odzvonilo časům stráveným s rukama ve „škopku“. Je čas milovat, meditovat, cestovat, a ne trápit se s připálenými pánvemi a umaštěnými talíři. Ano, je to tak. Myčka nám skutečně odebrala nepříjemné břemeno, na druhou stranu jsou věci, které do myčky nepatří, i když můžeme být v pokušení je do ní šoupnout. Neděláte náhodou něco z následujícího taky?

Dřevěné nádobí

Dřevo je porézní (pórovitý materiál), to znamená, že má schopnost absorbovat nejen vodu, ale také nečistoty z ostatního nádobí či chemikálie z tablet. Vlivem vysoké teploty se navíc dřevo deformuje a snadněji popraská. Proto do myčky nedávejte dřevěná prkýnka, vařečky, ani příbory a nože s dřevěnou rukojetí.  

Nože

Když už je řeč o nožích, i tady si dobře rozmyslete, které z nich do myčky vložíte. Pokud se budeme bavit o nožích obyčejných, levnějších, malých až středních a bez dřevěné rukojeti, ty s klidem můžete umístit do přihrádky či košíku na příbory. Jestli jde ale o nože drahé, raději zvažte dát si tu práci a umýt je v ruce. Jejich ostrá čepel by buď sama mohla přijít k újmě nebo naopak poškodit ostatní kousky nádobí, zvlášť pokud byste nůž museli vložit na volno do horního patra myčky.  

Určité druhy plastu

I když je na plastové krabičce uvedeno, že ji můžete umývat v myčce, u nádobí, na kterém vám záleží, si to raději rozmyslete. Některé druhy plastu prostě vysoké teploty nesnášejí dobře a často se třeba ohnou, což může bránit pohodlnému užívání. U tenčího plastu se myčce vyhněte úplně.

Foto: Shutterstock

Křehké sklo

Jakékoliv velmi tenké a křehké sklo určitě umyjte raději ve dřezu. Ano, jde i o vinné skleničky s dlouhou stopkou, na které speciálně výrobci myček mysleli. Možná se to nezdá, ale v myčce je skutečně velký tlak, který může lehčí nádobí odmrštit, což by nemuselo dopadnout dobře. Určité druhy skla navíc mají tendenci se po umývání v myčce více mlžit, takže naleštěné sklo se stává minulostí.

Termosky a termohrnky

Ano, je to lákavé, komu se chtějí tyto hluboké nádoby drhnout, navíc často má termonádobí mytí v myčce od výrobce povoleno, ale zkušenosti uživatelů mluví jednoznačně za ruční mytí. Vlivem vysokých teplot a proudu vodu může docházet k postupnému poškozování těsnění, tedy i ke zhoršení izolačních vlastností.

Litina a teflon

Litina sice myčku zvládne, ale postupem času může začít rezavět, což nechcete. U teflonového nádobí se myčce vyhněte z důvodu narušení teflonové vrstvy. Nádobí pak nefunguje tak dobře, jak by mohlo.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments