Češi si začali vyrábět elektřinu z brambor. Je to skoro zadarmo a úplně jednoduché

Brambory jsou považovány za oblíbenou součást jídelníčku, avšak málokdo ví, že lze použít i k jiným účelům – například k vytvoření elektrického napětí. Toto se ovšem neděje přímo díky bramborám, ale díky šťávě, která se dá použít k ovlivnění dvou různých kovů v obvodu.

Jak vytvořit elektrický proud z brambor?

Tuto metodu můžeme nazvat jako “domácí výrobu galvanického článku”. Je důležité si uvědomit, že brambory nejsou jediným možným zdrojem pro tento pokus. Existují i jiné potraviny, které jsou pro tento účel vhodnější, například citrusy. Důležitá je kyselost zdroje. K dosažení co nejlepšího výsledku je nutné držet se postupu.

Jak na to?

Je omylem se domnívat, že elektřina z brambor postačí k osvětlení celého bytu. Nicméně pro rozsvícení malé diody jde o vhodný zdroj. Začněte tím, že si najdete dva drátky z různých materiálů – nejlepší kombinací je měď a zinek. Můžete také použít plíšky, které připojíte k drátům. Spojte je s diodou a volné konce zapíchněte do brambory. Pokud máte úctu k zelenině, můžete použít i plastový kelímek s roztokem kyseliny citronové.

Bohužel nic většího než diodu toto řešení nezvládne. Důvodem je, že galvanický článek, který jste si vytvořili z brambory, má jen velmi malou plochu elektrod a není schopen generovat dostatečně silný elektrický proud.

Foto: Shutterstock

Jak zlepšit produkci energie?

 Je třeba si uvědomit, že pro generování dostatečného množství energie je nezbytné mít nejen vysoké napětí, ale také silný proud. A to brambory samostatně nezvládnou. Způsobem, jak zlepšit odběr energie, je propojit brambory do série, například osm brambor může běžnou žárovku rozsvítit. Stejně tak použití kyselejšího ovoce nebo roztoku kyseliny citronové může výsledky výrazně zlepšit. Vyzkoušejte sami a budete překvapeni.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

👍👍

Aster
Aster
1 rok

7ks těžko – ale tak 50kg možná 😀

Aster
Aster
1 rok

Prokrista, tohle jsou notoricky známé pokusy ze základní školy!

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Aster

Hups!
Už vidím, jak si nějaký magor koupí pytlík brambor a pak se bude snažit na ten zázrak rozjet pračku 😀

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Aster

No, tak jestli je až takový magor, že si nepřečte o co jde, budiž mu štěstí přáno 😄. Z takových se rekrutují adepti Darwinovy ceny 😄.
Mimochodem, my jsme tenhle pokus na základní škole (80. léta) neměli. Nicméně jsem si tehdy od táty půjčil knihu “Od krystalky po modely s tranzistory”, a tam to bylo celkem jasně popsané i pro děti mého věku, a to i s tím, jak tím napájet krystalku. Tudíž jsem si už v dětském věku sestrojil “rádio” s napájením “zdarma”.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Tomáš

My jsme “vyráběli” proud z citrónu – měli jsme na základce fanatika přes fyziku – uměl to podat, v jeho třídě byly nejlepší známky.
Škoda, že už není – takoví učitelé dneska už asi ani neexiistují.