Češi už nemají ani na vajíčka. Takto už dál nemůžeme, lidé začínají tvrdě chátrat

Stále více lidí se dostává do problémů s tím, jak si obstarat vůbec ty nejzákladnější potraviny, které potřebují k přežití. Důvodem je plošné zdražování všech služeb a produktů, které ze všeho nejvíce dopadá na ty nejnižší vrstvy, které svůj spotřební koš mohou jen velmi obtížně přeskupit či obměnit, protože už tak byl našponovaný.

Nemůže si dovolit běžné věci

Když se jim teď zdraží elektřina a plyn, stejně jako další služby, které používají a musí každý měsíc platit, logicky jim zbyde méně peněz na jídlo. Jenže to také zdražilo. Pokud nedostanou peníze navíc, jde o prakticky neřešitelnou situaci, která neomylně vyústí v pád do chudoby a u některých lidí dokonce hladovění.

Český rozhlas upozornil na případ několika lidí, kteří si už několik měsíců nemohou dovolit nakoupit zcela základní potraviny, na které byli do té doby zvyklí. Například paní Jana uvedla, že vajíčka měla naposledy o Vánocích. Aby vůbec měla nějaké jídlo, musí navštěvovat potravinovou banku. Zde si bere například mléko, které v obchodě také velmi podražilo, a tak už si ho nemůže dovolit.

Foto: Shutterstock

Dosud nějak vyžila, pak ale přišel zlom

Paní Jana popisuje, že do doby než přišlo masivní zdražení energií a potravin, tak vše tak nějak zvládala, přestože si nemohla vyskakovat. Vše ale nabralo rychlý spád. Stouply jí platby na elektřinu, které nebyla schopna hradit. Rychle tak spadla do exekuce a má obstavený důchod. Nemůže si tedy dovolit nakoupit potřebné jídlo.

Ženu navíc trápí zdravotní problémy, které vyžadují pravidelné užívání léků. Ani ty nejsou zcela bez příplatku, a tak za ně musí vydávat významnou částku. Z hlediska zdravotního stavu by pro ni přitom bylo záhodno, aby konzumovala kvalitní potraviny s dobrou výživovou hodnotou. Jenže takové si už vůbec nemůže dovolit. Místo toho živoří a chátrá.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Robin
Robin
2 let

Proč by to měla dělat?
Vždyť se v ČR po převratu 1989,za buržoustů máme,jak orasata v žitě!!!😂
A díky voličům do EÚ,už nemusí nic dělat!
Protože ti co neumrznou,pojdou hlady…😂

Iris
Iris
2 let

Matko na mateřské – přestaň chodit na procházky končící v restauraci a mazej chovat slepice, králíky a pěstovat zeleninu – nebo tvoje rodina zdechne hladem – ty tvoje články tě neuživí – pitomá blbko.