Češi už se bojí nakupovat. Přijely sem zamořené potraviny z Ukrajiny?

Původně to měla být pomoc těžce zkoušené zemi. Ukrajina nedokázala vyvážet své obilí běžnou cestou po moři kvůli blokádě. A tak jí byla okolními zeměmi poskytnuta možnost exportovat svůj důležitý artikl po souši.

Dlouhodobé problémy

Mělo se přitom za to, že tyto země poslouží pouze jako transportní a ukrajinské obilí poputuje do zemí mimo Evropskou unii. Jenže to se nestalo. Ve skutečnosti zůstalo v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku nebo Česku. Tyto země se teď potýkají hned s několika problémy. Předně protestují místní zemědělci, kterým byl tímto způsobem zničen trh. Obilí z Ukrajiny přijelo v obrovské míře a způsobilo pokles cen.

Také proto uvalily Polsko, Maďarsko i Slovensko na ukrajinské obilí zákaz. Česká republika se k nim zatím nepřipojila a je v tomto ohledu stále solidární. Začíná se však akcentovat další, byť přidružený problém. A tím je skutečnost, že má být ukrajinské obilí zamořeno toxiny a pesticidy, což mělo ukázat hned několik testů.

Nejde přitom ve skutečnosti o žádnou novinku. O problematičnosti tamního obilí se mluvilo už dlouho před současným konfliktem. Informoval o nich například Program OSN pro životní prostředí, a to již v roce 2018. Tehdy někteří zemědělci skutečně vypověděli, že se v zemi často používají levné pesticidy, které už jsou jinde zakázány.

Foto: Shutterstock

Je to i maso a vejce

Na Ukrajině skutečně docházelo k používání nejrůznějších nepovolených chemikálií, což souviselo s nedostatečnou kontrolou státu, který už tehdy měl jiné problémy a teď je má tuplem. Těžko si představit, že by v dnešní době ještě ztěžoval život zemědělcům dalšími kontrolami.

Nejde přitom pouze o mouku. Proudí k nám také další zemědělské produkty z této země. Agrární komora České republiky například varovala před ukrajinskými vejci a drůbežím masem, které se k nám teď vozí. Tato produkce však prý nesplňuje standardy, které jsou běžné v zemích Evropské unie.

Agrárníci doporučují tyto výrobky nekupovat a soustředit se pouze na produkci z EU. Nemusí však být jednoduché to rozpoznat, protože často dochází k přebalování zboží na Slovensku nebo Polsku, čímž se změní i země původu.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments