Mladí do důchodu nepůjdou. Chystá se na ně zákeřný plán, tohle nečekal nikdo

Česko aktuálně řeší obrovský problém s důchody. Zjistilo se, že na ně došly peníze podstatně dříve, než se očekávalo, a to přibližně o deset let. Důvodem je to, že se v posledních letech současným důchodcům nezřízeně přidávalo. A jak odborníci předpokládali, tak se také stalo – odnesou to dnešní mladí, kteří už se důchodu v mnoha případech snad ani nedočkají.

Velmi zvláštní opatření

Namísto toho, aby určitou část celé zátěže, která v této souvislosti českou společnost čeká, nesli i současní důchodci, raději se to z dominantní části přehodí na mladé. Ostatně, není divu, ti to teď zase tolik neřeší a bolet je to bude až za pár desítek let. To už ale kritiku slízne někdo úplně jiný.

Co se tedy stalo? Ministerstvo práce a sociálních věcí přichystalo něco, čemu by rádo říkalo důchodová reforma, avšak jde spíše o parametrickou změnu. Nejdůležitější částí, o které se dnes přitom paradoxně tolik nemluví, je přitom nutnost platit sociální pojištění po dobu 40 let života, namísto dosavadních 35 let.

Je až s podivem, jak málo rozruchu toto opatření vzbudilo. V minulých letech se totiž mnozí pohoršovali nad tím, že se v Česku musí platit sociální pojištění 35 let na to, aby člověk vůbec mohl odejít do důchodu. Každoročně už při současném nastavení totiž tisíce lidí, kteří by věkově měli do důchodu jít, slyší, že nemohou, protože nemají dost odpracováno. Reálně se tak do penze dostanou až o několik let později.

Foto: Shutterstock

Na důchod zapomeňte

Zaznívaly hlasy, že toto pravidlo by se mělo zmírnit a podle všeho k tomu už bylo opravdu blízko. Ale nejenže se tak nestalo, ono se ještě zpřísní, a to výrazně, na zmíněných 40 let.

Dnešní mladí tak budou muset odpracovat 40 let, což je při jejich životním stylu otázkou. Mnozí dnes reálně do první práce nastupují po třicítce, a když jim práce nevyhovuje, raději dají výpověď a jsou nějakou dobu nezaměstnaní, než najdou něco lepšího. Pravdou je, že s takovým přístupem se při nutnosti odpracovat čtyřicet let do důchodu jednoduše nedostanou.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka horacek
Jirka horacek
11 měsíců

Na co mám tedy odevzdávat sociální a zdravotní pojištění

Radoslav
Radoslav
1 rok

Na důchody peníze nejsou a miliardy pro UA jsou ?

Josef
Josef
1 rok

ODS peníze rozkradla, tak nemá z čeho dávat

Luboš
Luboš
1 rok

Máte pravdu Aničko,je to opravdu zákeřnost chtít po mladých aby mysleli na zabezpečení se ve stáří.A ještě větší zákeřnost je nutit je aby se vzdali drog,mamahotelů a nicnedělání.