Češi v úzkých. Vytáhl na ně finančák a jde ve velkém doměřovat daně. Padat budou vysoké pokuty

Měli bychom se připravit na to, že stát bude hlídat správné placení daní v mnohem větší míře než dosud. Zatímco třeba v Praze lidé mohli spoléhat na to, že kontrola je nepostihne, protože je tu zaregistrováno obrovské množství plátců daně, teď už by si tím tak jistí být neměli. Obzvlášť pokud se věnují některé z oblíbených činností posledních let.

Dlouho se nic nedělo

Pravdou je, že v současné době je mimořádně oblíbené investování, ať už do dluhopisů, akcií nebo kryptoměn. Zatímco v případě prvních dvou skupin jsou daně poměrně jasně dané, pokud jde o kryptoměny, tam to dlouhou dobu byla určitá šedá zóna.

Platí totiž, že než se kryptoměny vůbec dostaly do hledáčku finančního úřadu, nějakou dobu to trvalo. Jde přeci jen o moderní technologii, která navíc dlouhou dobu negenerovala žádné velké příjmy. Potom ale nastala velká horečka a například s bitcoinem se rozjely velké obchody. V Česku existují přinejmenším desítky až stovky lidí, kteří na nich vydělali velké jmění ve výši až stovek milionů korun. Důvodem je rapidní nárůst ceny virtuální měny z jednotek dolarů na vysoké tisíce.

Nejde ale jen o to, že tu někteří na kryptoměnách pohádkově zbohatli. Spousta lidí se těmto obchodům začala věnovat a určité zisky vygenerovala. Z nějakého důvodu však mnozí mají pocit, že tyto příjmy nemusí zdaňovat. Opak je ale pravdou. A opravdu neplatí, že by se o transakcích finanční úřad nedozvěděl.

Foto: Shutterstock

Teď se na to jde ve velkém

I zahraniční platformy mají totiž vůči českému finančnímu úřadu oznamovací povinnost. A berňák toho začíná ve velkém využívat. Za roky 2019 a 2020 doměřil daně v řádech stovek milionů korun. Pokud jde o rok 2021, tam už rozdíl mezi opravdovými a vykázanými příjmy přesáhl miliardu, jak uvádí server E15.

Podle několika zdrojů teď finanční úřad kontroly obchodníků s kryptoměnami významně posiluje. Jak se totiž ukazuje, státu tady utíkají velké peníze, které ke svému fungování potřebuje. K doměření daně se potom navíc přidá také tučná pokuta.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok

Já už teď raději nic neprodávám ani na Bazosu prostě nikde podle nového zákona od 1.1.2023 se musí přiznat daň a v práci daňový formulář vyplňuji.

Zdenek
Zdenek
1 rok

Tak máme úžasnou vládu. Peníze rozhazuje kam se člověk podívá a občany naší republiky ožebracuje. Neexistuje taková vláda v jiné zemi a mělo by se stím začít něco dělat😤😤

Radomír
1 rok

Podvodníci s kryptoměnou budou potrestáni podvodníky z finančáku ! Stát okrádá na koho se jen podívá ! 😂

Tomáš
Tomáš
1 rok

Stát nemá povinnosti, nemám povinnosti ani já vůči státu. Jednoduché pravidlo!