ČEZ likviduje Čechy. Zvýšil ceny elektřiny a plynu tak, že už na to lidé nemají

Celá ta situace je vlastně velmi absurdní a mohli bychom se jí zasmát, kdyby nešlo o tak závažnou věc. Pokud se shodneme na tom, že co patří českému státu, zprostředkovaně vlastní jeho občané, můžeme říct, že ČEZ z velké části patří právě lidu. Konkrétně ze 70 %, zbylých třicet procent vlastní soukromí akcionáři.

Samé výmluvy

Právě teď se ale ukazuje, jak moc velkou chybou bylo udělat z ČEZu polostátní společnost. Je to totiž právě soukromý kapitál, na který se jeho manažeři teď zhusta odvolávají s tím, že jsou to právě zájmy těchto akcionářů, které musí hájit. Přeloženo to znamená, že musí neustále zvyšovat ceny elektřiny a plynu, aby maximalizoval své zisky. A to navzdory tomu, že jejich výroba reálně nestojí o tolik více. ČEZ totiž vlastní veškeré své výrobní kapacity.

Nicméně trh tomuto energetickému gigantu umožňuje prodávat dráže. Působí totiž na celoevropském trhu, kam může prodávat elektřinu za vysoké ceny, a také tak činí. Pro české zákazníky potom dodává za stejné ceny.

Výsledkem jsou rekordní zisky ČEZu a nepochopitelné odměny jeho vedení, zatímco na druhé straně se lidé každý měsíc bojí, o kolik jim polostátní společnost zase navýší ceny. Poslední nárůsty byly skutečně brutální a dosáhly 80 %. Jakoby to nestačilo, před pár dny byly ceníky opět upraveny směrem vzhůru.

Foto: Shutterstock

K čemu nám to je?

Ceny elektřiny a plynu přitom na trzích stále rostou a očekává se, že na podzim přijde další zdražování. Lidé už mají ale teď velké problémy své složenky platit, a tak to celé pro ně může být skutečně likvidační.

Vlastně je otázkou, k čemu státu je oněch 70 % v ČEZu, když na něj nemá (nebo nepoužívá) žádné páky. Například v Maďarsku nebo Polsku stát rozhodl, že státní energetické molochy budou elektřinu a plyn dodávat domácnostem levně, aby je to příliš nezatížilo. To se ale v Česku neděje. V plánu je pouze bezzubý úsporný tarif, který pokryje jen minimum nákladů.

Je přitom naprosto nepochopitelné, že stát ČEZu ještě půjčuje peníze daňových poplatníků za velmi výhodných podmínek. Když je tedy potřeba, lidé to zaplatí. Když potřebují něco oni, tak to nejde.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Akcionář Cezu
Akcionář Cezu
1 rok

Před více jak 2 roky nakoupeno 500ks za něco přes 200 000. Dnes to má hodnotu přes 500 000. V listopadu dostanu dividendy za 24 000. Příští rok odhadem za 35 000 a přes příští rok za 50 000. Takže spokojenost. Když tu vidím tu tupou lůzu fňukat, tak jsem spokojený ještě víc. Zlatej kapitalismus. To co já mohl před 2 roky, když už bylo jasný že ke zdražení dojde udělat každej z vás. Ale chápu že je jednodušší fňukat a čekat na koblihu od Bureše.

....
....
1 rok

To co bych zde napsal by asi okamžitě zablokovaly. Proto radši nekomentuji jelikož bych byl opravdu ale opravdu sprostej. Lituju že sem volil koho sem volil 🤮🤮🤮

Petr Xaver
Petr Xaver
1 rok

Čím dráž ČEZ prodá tím více státu vydělá. Je naivní si myslet, že by se nějakým zestátněním ČEZu a papírovým snížením ceny něco vyřešilo.

David
David
1 rok

Zhyralý kapitalismus. Kam jsme to dojeli. Jdu blejt….

Pavel
Pavel
1 rok

Nechápu v ČR máme jádro a spoustu jiných elektráren tak nechápu proč máme nejdražší energie v Evropě to je fakt hnus .

Soudce Ti
Soudce Ti
1 rok

Češi přebrali móresy a chování Poláků a tudíž se z nich stávají zmdi, co okradou vlastní matku. Hnus

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Soudce Ti

Co máte furt s těmi Poláky? Dali vám nakládačku nebo vás vykradli?
To byste čuměl, jak se Poláci starají o své staré příbuzné – naši senioři jim můžou jen závidět!

Lojza
Lojza
1 rok

Chtělo by to jako to dělají na Sri Lance,:-)