Češi začali chodit bez roušek. Vymstí se nám to, varuje Prymula

Povinné nošení roušek by mohlo skončit v polovině června. A to pouze venku, ve vnitřních prostorách by nadále platilo. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Rizikové chování

Velká část Čechů se však už teď chová tak, jako by povinnost nosit roušky skončila. V případě některých jde možná jen o zmatení z toho, zda toto opatření stále platí nebo už nikoliv, protože už jsou informacemi v tomto směru jednoduše zahlcení. Další však roušky sundavají při vědomí, že jsou stále povinné. Lidé také s hezkým počasím začali více chodit ven. Častěji se tak míjejí na těsné vzdálenosti, přičemž mnohdy nikdo z nich nemá roušku.

Podle hlavního epidemiologa Romana Prymuly jde o rizikové chování, které se nám může vymstít. Do poloviny června, kdy mají povinné roušky venku přestat platit, schází ještě více než měsíc a tento termín byl určen podle epidemiologických propočtů, kdy se předpokládá, že by situace s koronavirem mohla být ještě klidnější než dnes. V současné době je stále poměrně vysoké riziko nákazy, a tak preventivní nošení roušek dává smysl.

Lidé už jsou otupělí

Další z epidemiologů, jimiž se řídí vládní rozhodnutí, Rastislav Maďar, je obdobného názoru. “Když se sníží pochopení lidí ve společnosti pro nějakou preventivní věc, tak to potom porušují a může to nadělat více škody než užitku,” uvedl Maďar pro Lidovky.cz. Ten naráží na skutečnost, že lidé už jsou do značné míry otupělí a jejich schopnost nést břímě nejrůznějších omezení klesá. Touží se vrátit k normálnímu životu a nemají příliš pochopení pro to, že to nejde tolik urychlit.

Na druhé straně i Roman Prymula připustil, že za určitých okolností je možné si roušku venku sundat už dnes. Pokud mají lidé mezi sebou dostatečné rozestupy a chovají se zodpovědně, nepředstavuje to podle něj velký problém. To však neplatí pro místa s větším výskytem osob.

Epidemiologové se shodují v tom, že ukončení povinnosti nosit roušky venku nastane po vyhodnocení několika vln uvolnění, které probíhají v těchto týdnech. Vždy je třeba mít určitý odstup a výsledky zhodnotit po čase. Definitivní rozhodnutí o rouškách by tak mohlo padnout koncem května. Paradoxně právě nezodpovědné chování dnes může zrušení povinnosti dále odsunout, protože se epidemiologická situace zhorší.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.