Lékaři našli koronavirus v mužském semeni, a to i po vyléčení

Nový typ koronaviru může přežívat v mužském semeni i poté, co krevní testy prokáží negativitu pacienta. Virus je tak podle všeho přenosný pohlavním stykem a drží se ve varlatech, kde může napáchat jisté škody. To vše vyplývá z výzkumu čínských vědců z nemocnice ve městě Šang-čchiou.

Viry v semeni přežívají měsíce

Zjistili jsme, že koronavirus SARS-CoV-2 může být přítomný ve spermatu pacientů s nemocí Covid-19. Je možné ho zjistit i u některých pacientů, kteří se už uzdravují,” uvedl lékař Diangeng Li, který se na studii podílel.

Studie se účastnilo 38 mužských pacientů, a to na vrcholu pandemie v Číně, tedy v lednu a únoru. “Přestože se virus nedokáže v mužských reprodukčních orgánech množit, může zde přežívat, což pravděpodobně souvisí se zvláštní imunitou varlat,” stojí v závěru práce. Konkrétně jde o to, že imunitní systém nedosáhne do oblasti varlat, aby se zde s virovým nepřítelem vypořádal.

V zásadě nejde o kdovíjak překvapující zjištění. Mužský reprodukční trakt je místem, kde se usazuje celá řada virů, mimo jiné ebola nebo zika. Také u nich byla zjištěna vysoká přítomnost v semeni, a to i měsíce poté, co se pacienti uzdravili.

Mnoho otevřených otázek

Zatím však nelze stoprocentně říct, že je virus pohlavně přenosný. Nález jeho přítomnosti nemusí nutně znamenat, že je infekční. Je to ale docela pravděpodobné. “Pokud by se potvrdilo, že se SARS-CoV-2 šíří sexuálním stykem, bude to zásadní objev pro prevenci jeho šíření,” uvádí studie. Na druhou stranu, koronavirus je vysoce infekční prostřednictvím kapének a je tak pravděpodobné, že ve dvojici dojde k přenosu ještě předtím, než se uskuteční pohlavní styk.

Podle vědců nové zjištění otevírá celou řadu otázek, které je třeba zodpovědět. Například zda koronavirus nepoškozuje varlata. Už dříve se objevily zprávy o symptomu, kdy nakažení muži hlásili bolest v rozkroku. Ještě obtížnější bude zjistit, zda kontaminované spermie neovlivní zdraví případného plodu.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.