Češi začali do pračky sypat sůl. Až zjistíte důvod, budete to dělat také. Efekt je naprosto skvělý

Už odmala všichni víme, že sůl je nad zlato. Však bychom se taky bez ní v kuchyni neobešli. Ale sůl není jen neodmyslitelnou součástí našich obědů a večeří. Možná teď zjistíte, že se bez ní neobejde ani vaše praní. Sůl totiž dokáže odstranit fleky z oblečení, udržuje jasné barvy a poradí si i se skvrnami od krve a tuku.

Se solí budou barvy zářit jako nové

Pokud přidáte do pracího cyklu ½ šálku soli, vybledlé barvy vašeho prádla se okamžitě rozjasní. Stejně tak se vybělí zašedlé záclony a vytřete-li zašlé koberce silným solným roztokem, budete koukat, jak se rozzáří.

Kuchyňská sůl, přidaná do pracího cyklu vaší pračky, zabrání prádlu ve vzájemnému obarvení se. Ochrání tmavá trička a kalhoty před vyblednutím a dlouhodobě uchová i barvu vašich oblíbených džínů.

Zažloutlé skvrny zmizí

Zažloutlá, původně bílá bavlněná trička, postačí na hodinu namočit do horké vody, ve které jste rozpustili ¼ šálku soli a ¼ šálku jedlé soli.

Žluté skvrny, které se po čase objevily v podpaží a kolem límců vašich oblíbených triček neznamenají, že se potíte až příliš. Způsobuje je kombinace potu, tvrdé vody a deodorantů. Postačí, když do 1 litru vody nasypete 4 lžíce soli a postižená místa budete v roztoku namáčet, dokud nezbělají.

Foto: Shutterstock

Poradí si s krví, rzí, vínem i plísní

Našli jste na svém oblečení skvrny od rzi? Nevadí. Smíchejte sůl s octem a směsí skvrnu v tenké vrstvě potřete. Po zaschnutí látku vyperte a v případě potřeby celý postup zopakujte ještě jednou.

Fleky od krve namočte do studené vody, posypte solí a mněte za stálého přidávání vody, dokud krev nezmizí.

I čerstvý flek od mastné omáčky stačí posypat solí a dát jí čas, aby veškerou mastnotu absorbovala. Potom ji oklepejte a vyperte jako obvykle.

V dnešní době už většinou nepíšeme inkoustem. Kdybyste ale přece jen k nějaké inkoustové skvrně přišli, posypte ji solí a namočte přes noc do mléka. Potom vyperte, jak jste zvyklí.

Oděvy, polité červeným vínem, posypte hojně solí a namočte na hodinku do studené vody.

Sůl si poradí i s plesnivými skvrnami, stačí je potřít solí smíchanou s citronovou šťávou.

Pokud vám z vlhka začaly plesnivět vaše koupelnové závěsy, namočte je na pár hodin do slané vody. Sůl vyřeší i tento váš problém.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Lenka
Lenka
1 rok

Tyhle staré rady jste vyhledala kde? Většina vašich rád jsou zastaralé, nevím proč je dáváte na internet.