Češi začali do rychlovarné konvice lít Coca-Colu. Budete koukat, co z toho vznikne

Coca-cola není jen oblíbený nápoj. Je to také velmi užitečný univerzální čistič. Díky svému pH 2,8 a kyselině fosforečné dokáže vyčistit skvrny od rzi, mastnoty i zbavit předměty nechtěného nánosu vodního kamene. Její účinky jsou srovnatelné s působením octa nebo citronové šťávy.

Vyčistí hrnce i záchody

Nalijte ji do zapečeného špinavého hrnce, pánve nebo pekáče a nechte asi 30 minut až hodinu vařit na mírném plamenu. Špínu i mastnotu následně lehce odstraníte houbou a mycím prostředkem.  

Nastříkejte ji do záchodové mísy plné vodního kamene a nechte několik hodin působit. Potom už stačí jen vydrhnout keramiku kartáčem a mísa bude jako nová.

Poradí si se rzí i mastnotou

Máte na oblečení mastné skvrny? Ponořte je na ½ hodiny do Coca-coly a pak běžným způsobem vyperte.

Zrezivělé nářadí, šrouby, matice nebo třeba i staré zašlé mince či šperky jednoduše namočte do Coly. Následně je kartáčkem vydrhněte a opláchněte. Jejich povrch se bude opět krásně lesknout.

Cola vám pomůže zrezivělé šrouby i povolit. Stačí nechat jí zrezivělý povrch nasáknout.

Máte mastné olejové skvrny na příjezdové cestě do garáže? Polijte je Colou, nechte několik hodin působit a spláchněte hadicí. Nezbude po nich ani památka.

Foto: Shutterstock

Odvápní konvici i domácí kavárnu

Nikdy nebylo jednodušší odvápnit rychlovarnou konvici, jako s pomocí Coca-coly. Prostě ji jen nalijte dovnitř, aby byla všechna postižená místa zatopená, nechte převařit a následně asi ½ hodiny odstát. Potom ji ale nezapomeňte pořádně propláchnout. Stejnou službu vám udělá i ocet, ale celá místnost po něm bude kysele páchnout.

Podobným způsobem můžete zbavit nánosů vodního kamene i všechny oblíbené kapslové výrobníky kávy. Chcete si uvařit lahodné capuccino, vložíte do přístroje příslušnou kapsli a nic se neděje? Do nádržky na vodu nalijte Colu. Po zapnutí začne po chvilce vytékat do hrnku a opět zprůchodní všechny ucpané cesty.

Není jen čistič

Otravují-li vás na zahradě slimáci, připravte jim na zem pro osvěžení malou misku Coca-coly. Cukr v ní je přitáhne a kyselina zahubí.

Nastartuje i váš kompost. Pokud vám zbyla nějaká Cola, kterou už nechcete pít, nalijte ji do kompostu. Cukry v ní obsažené přitáhnou mikroorganismy a kyselost zase pomůže rozkládat organické části, což váš kompost pěkně vzpruží.

Cola může fungovat i jako skvělá marináda, která díky své kyselosti maso neuvěřitelně zjemní.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
2 měsíců

Nejen Češi, ale prý i Poláci a Rakušané už přišli na to, že ta věc má přece jen nějaká pozitiva. Ostatní národy ten čisticí prostředek zatím tupě lijí do hlavy 😊.

Tonda
Tonda
2 měsíců
Reply to  Tomáš

V Česku žádná Coca-Cola už cukr neobsahuje, jen samé náhražky.