Majitelé občanských průkazů v Česku musí v roce 2024 provést zásadní věc. Týká se to všech

Svět se neustále vyvíjí, a přestože je Česká republika v mnoha ohledech stále desítky let pozadu, některé věci se přeci jen mění k lepšímu. Například ohledně občanských průkazů. Svou kartičku musel mít dosud každý při sobě, aby se mohl případně identifikovat, ať už na úřadech nebo u soukromých společností.

Nahrajte si to tam

Pochopitelně s tím byla spojena řada trablů, jako je například falšování nebo ztráta průkazů totožnosti. V roce 2024 ale pro všechny držitele přichází zásadní změna. Svou občanku si totiž můžete nahrát do mobilního telefonu.

Ano, něco takového považujeme v této době za výdobytek, byť tu moderní chytré telefony máme už nějakých deset let a řada zemí neváhala a už před drahnou dobou svým občanům umožnila průkaz nosit právě v telefonu. Jen u nás to trvalo bezmála věčnost a navíc je třeba dodat, že stále není všechno dodělané a naplno to začne fungovat asi až příští rok.

Myšlena je tím především akceptace takto předložených občanských průkazů. Z nějakého důvodu vám vezmou občanku v mobilu zatím jen někde. Jinde se budete stále muset prokazovat ještě kartičkou, ale už to snad nebude trvat příliš dlouho.

Foto: Česká televize

Kde to bude fungovat?

Důvodem, proč se celá aplikace eDoklady ale vytvářela, je především to, aby lidé už nemuseli nosit všechny možné kartičky, které jim vydává stát. Zatím sice budou existovat, a to včetně občanského průkazu, ovšem dá se předpokládat, že časem přejdou do ryze digitální podoby. Čím dříve na to zareagujete a naučíte se to používat, tím pochopitelně lépe.

Čtěte také: Banky začaly Čechům kontrolovat účty. Zajímá je, odkud mají peníze a co kam posílají. Lidé už si stěžují

Aktuálně se můžete občankou v mobilu identifikovat na ministerstvech a vybraných, zejména potom větších úřadech. Další potom přibydou od července a plný náběh pak přijde od ledna příštího roku, kdy by vám ji měli přijmout třeba i v bance. V jednání potom je, že si do aplikace budete moci přidat i kartičku pojištěnce nebo řidičský průkaz.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
36 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Helena
Helena
2 měsíců

Tato “inovace” mi připomněla jeden vtip: Definice kroužku na klíče – je to zařízení, které vám umožní ztratit všechny klíče najednou. Takže kdybych měla všechny doklady (občanku, řidičák atd) v mobilu, můžu o ně stejně néjakým zpúsobem přijít 🤣

Fenix
Fenix
2 měsíců

Bližší info o volbách tomhle vám podepíší klidně 500krat.

Fenix
Fenix
2 měsíců

No a k čemu to je vždyť je občanka důležitá jen pro to aby nás okrádal stát. Tak jak píšete tento článek tak stejně bylo podané očkování proti covidu a to má teď začít očkované zabíjet. V tomhle státě ne že by bylo něco pozadu ale nic tu nefunguje. Nesmyslů je tu ale už dost. Ale smutný že nic nefunkční..Najde se zas spousta idiotů kteří se na to těší už teď. Je mi vás líto.

Adalbert
Adalbert
2 měsíců

Musím akorát umřít nic víc a nic míň spadne síť a jste v pr… no kde slušně se říká v řítí …zkuste je tím prokázat někde venku ..

Libor
Libor
2 měsíců
Reply to  Adalbert

To se může lehce povést jestli sem mafie válečnických trpaslíků kudlanek trubců komediantů lhářů podvodníků převlečených soudruhů soukmenovců zatáhne válku. Stačí jim 40% populace, na bojišti 10%, aby ty šmejdy uživili. Podepište petici Voda je život, seznamte se s Holešovskou výzvou, přijďte ke všem volbám říct mafii a dost ! Více píšu ve vláknech diskuse.

Roman
Roman
2 měsíců

A co ti lidé, kteří ani nemají chytrý telefon? Když zruší občanky ve fyzické podobě tak jak se potom budou prokazovat? Někteří jsou rádi, že si seženou padesát korun aspoň na nocleh a většina z nich vlastně ani nemá žádný mobilní telefon. Natož pak chytrý. Je to prostě hovadina!

Libor
Libor
2 měsíců

Mafie předstírá práci. Jednají tak stovky let jak píšu ve vláknech diskuse.

Miroslav Kesner
Miroslav Kesner
2 měsíců

Nejsem příznivcem občanky v mobilu,vybije se mi telefon,nebo ho ztratím a nebudu mít nic, pokud mám kartičku,je to zbytečné a abych se někde prokázal mobilem, určitě si nebudu kvůli tomu kupovat data, další nesmysl.

Alena
Alena
2 měsíců

Souhlasím.

Libor
Libor
2 měsíců

Nebo ho zloděj ukradne I s daty. Více píšu ve vláknech diskuse

Ježek
Ježek
2 měsíců

Nic se konat nebude. Zmetci se nebudou stačit divit!

Ivana
Ivana
2 měsíců

Podle mne švédský stůl pro hekry a noční můra pro staré a zapomnětlivé lidi. Určitě to bude chráněný kódem heslem.

Miloš Klepáček
Miloš Klepáček
2 měsíců

Doufám, že tato blbost bude na bázi dobrovolnosti. Nikam nic nahrávat nebudu. Doklady mám pořád u sebe, protože jezdím autem…