Češi začali plata vajec polévat vodou. Je to skvělá věc, ušetří hodně práce

Plata od vajec – objemné a často nevyužité. Alespoň tak je to v mnoha českých domácnostech. Vajíčka patří mezi oblíbené potraviny, ale co s nepoužitými platy? Místo toho, abyste je vyhodili, zkuste několik kreativních způsobů jejich využití.

Praktický organizér v dílně

Zdá se, že plato od vajec nemá v domácnosti místo mimo ledničku? Omyl! Ačkoliv byste je možná neumístili do obýváku, v dílně nebo garáži vám poslouží jako dokonalý organizér. Menší předměty, hřebíky, šrouby nebo matky, najdou v nich své přesné místo a vy budete mít pořádek ve svém nářadí.

Eko výroba semenáčů

 Plata od vajec nabízejí ideální podmínky pro klíčení semenáčků. Vložte do nich zeminu, posaďte semínko a sledujte, jak v těchto malých „květináčích“ začne život. Díky schopnosti plata udržet vlhkost se semínka rychleji probudí k životu. Jakmile rostlinka dosáhne určité velikosti, přesaďte ji.

Malířské plátno pro děti

 Chcete dětem nabídnout netradiční prostor pro kreativní vyjádření? Proč nevyužít plata od vajec? Vodové barvy na nich skvěle drží a děti si mohou vytvořit nejrůznější malby a obrázky. Kreativitě se meze nekladou.

Foto: Shutterstock

Dekorační prvky z plata

Plata od vajec mohou být nejen funkční, ale také estetickým prvkem v domácnosti. S trochou fantazie můžete vytvořit originální svícny nebo vázičky na květiny. Pokryjte je látkou nebo dekoračními pásky, a vložte do nich svíčky nebo květiny. Je to skvělý způsob, jak dát platům druhý život a zároveň přidat do vašeho domova netradiční dekorační prvek.

Didaktické nástroje pro výuku

Pro pedagogy a rodiče mohou být plata od vajec cenným didaktickým nástrojem. Můžete je použít k vytváření jednoduchých hudebních nástrojů, případně jako pomůcku při výuce počítání. Děti mohou rozmisťovat korálky nebo jiné malé předměty do jednotlivých důlků a učit se tak základním matematickým operacím v interaktivní a zábavné formě.

Plato se dá snadno snadno zmenšit

Koš na tříděný odpad se rychle plní, zejména pokud do něj házíte nepomačkaná plata od vajec. Ale existuje řešení! Nasákněte plato vodou, počkejte, až se změkne, a poté ho jednoduše stlačte. Tím získáte kompaktní kuličku, která v koši zabere minimálně místa.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
J.Urban
J.Urban
8 měsíců

Namáčet plato od vajec, aby se vešlo do tříděného odpadu je nesmysl, mokrý papír by se do tříděného odpadu neměl dávat!

Zvoník
Zvoník
1 měsíc
Reply to  J.Urban

Než to plato vyhodím, smím ho aspoň počůrat?