Češi začali ve velkém dávat punčocháče do oken. Zachránilo to už tisíce domácností, dělejte to také

V poslední době se stále více lidí snaží najít způsoby, jak zlepšit tepelnou izolaci svých domovů a také snížit náklady na energie. Jednou z možností, kterou může každý využít, jsou punčocháče.

Jak to funguje?

 Pokud máte okno, které propouští vzduch, můžete do něj zacvaknout punčochu a tím vytvořit malou izolační vrstvu. Kromě punčoch lze použít také další věci, jako jsou staré hadry nebo zbytky izolační pěny. Tato jednoduchá metoda může pomoci snížit náklady na topení a zlepšit tepelnou pohodu v domě.

Čím punčochy naplnit?

Samozřejmě, aby byly punčochy efektivní při izolaci, je třeba je naplnit vhodným materiálem. Ideální volbou jsou písek nebo rýže, které mají dobré izolační vlastnosti a zároveň jsou dostatečně těžké, aby držely punčochy na místě.

Pokud použijete jiný materiál, například vatu, bude méně účinný při izolaci a punčochy se mohou snadno posunout nebo spadnout z okna. Pokud se rozhodnete použít punčochy jako izolační materiál, mějte na paměti, že by měly být naplněny pevným materiálem. Umístěte je tak, aby nebránily průchodu vzduchu. Správně použité punčochy mohou pomoci udržet teplo v místnosti a snížit náklady na vytápění.

Foto: Shutterstock

Další možnosti

Punčochy tak mohou pomoci udržet teplotu v místnosti stabilní a snížit náklady na topení. V kombinaci s dalšími izolačními materiály, jako jsou například tepelně izolační fólie nebo polystyrenové desky, lze dosáhnout ještě větší úspory energií a zlepšení prostředí v bytě či domě.

Závěsy a žaluzie

Další možností, jak zabránit únikům tepla, jsou závěsy. Kromě toho mohou být žaluzie, rolety či závěsy využity i k ovládání světla a soukromí v místnosti. Pokud máte okna směřující na frekventovanou ulici, můžete snadno zamezit pohledům zvenčí a získat tak potřebné soukromí.

Na druhé straně, pokud máte malou místnost a chcete ji opticky zvětšit, můžete použít světlé závěsy a žaluzie, které pustí více denního světla dovnitř a opticky rozšíří místnost. Kromě toho existují i inteligentní systémy, které umožňují ovládání žaluzií a rolet pomocí chytrých telefonů nebo hlasových asistentů, čímž zvyšují pohodlí a snižují náklady na energii.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
František Koreček
František Koreček
1 rok

Dal jsem do nich vatu, ale vůbec to nefunguje a musím si je svléknout?