Tchyně se divila, proč kupujeme prací prášek. Ukázala mi, jak si ho za pár korun vyrobit doma, je lepší než ty německé

Rostoucí ceny se dotýkají i pracích potřeb. Prášky na praní prádla se dají vyrobit i ze surovin, které máte doma a překvapí vás svou prací silou.

Výhodou domácího pracího prášku není jen jeho pořizovací cena, ale také informace o tom, že skutečně víte, co k praní použijete.

Zkuste si vyrobit domácí prací prášky dle níže uvedených návod¨ů.

Prášek s kastilským mýdlem

  • 1 šálek prací sody
  • ½ šálku jedlé sody
  • ½ šálku kyseliny citronové
  • ¼ šálku hrubé mořské soli
  • 1 kostka kastilského mýdla

Kastilské mýdlo nastrouhejte na struhadle najemno a vložte do mísy. Přidejte všechny ostatní suroviny a promíchejte. Takto připravený prací prášek uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě, aby nedošlo k navlhnutí.

K praní bude stačit 1 polévková lžíce pracího prášku.

Prací soda zajistí hlavní mýdlový účinek. Jedlá soda je výborný pomocník v domácnosti a jistě ho využijete nejen při praní, ale i při úklidu například v kuchyni nebo v koupelně. Kyselina citronová je výborným odstraňovačem skvrn a rozkládá veškerou mastnotu. Hrubá mořská sůl odstraňuje skvrny a rozjasňuje barvy. Kastilské mýdlo dodá pracímu prášku vůni. Vyberte vám příjemnou a budete ji mít vždy u sebe. Mimoto je velmi dobrým čističem.

Foto: Shutterstock

Citronový prací prášek

  • 500 ml krystalů prací sody
  • 1 kostka mýdla (kastilské, kokosové nebo přírodní)
  • citronový esenciální olej pro provonění

Mýdlo opět nastrouhejte na drobné hoblinky. Můžete použít ruční struhadlo nebo kuchyňský robot. Hoblinky dejte do mísy a přidejte krystaly prací sody. Přidejte cca 30 kapek esenciálního oleje. Olej přidávejte dle vlastní potřeby. Opět prášek umístěte do vzduchotěsné nádoby, aby nedošlo k jeho navlhnutí.

K praní bude stačit 1 – 2 polévkové lžíce pracího prášku.

Pokud by pro vás prášek neměl dostatečnou vůni, můžete do něj, před vložením do bubnu pračky, přidat ještě pár kapek esenciálního oleje.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments