Češi začali ve velkém používat použitý olej. Ušetří tak velké peníze a je to prý skvělé

Kam s použitým kuchyňským olejem? Tato otázka trápí mnoho Čechů. Každý si potrpíme na smažené řízky, ale řešit, kam vychladlou tekutinu nalít, to nás už nebaví. Řekneme si, kam olej vyhodit, jak ho recyklovat, případně k čemu ho ještě v domácnosti použít.

Pomoc při grilování

Brzy přijdou dny plné rozdělávání ohně, táboráků nebo grilování. Možná zbytečně utrácíte za chemikálie, které vám pomohou rozhořet oheň. To už dělat nemusíte. Úplně stejně dobře vám poslouží také použitý kuchyňský olej. Ten nalijte na dřevo či uhlíky a zapalte.

Rozpouštědlo

Použitý olej funguje také jako účinné rozpouštědlo, například barev nebo laků. Je mnohem citlivější než komerční prostředky, nezapáchá a neštípe. Stačí nalít na problematická místa a hadříkem rozetřít.

Jak olej skladovat?

Počkáme, až olej vystydne, a přes filtr nebo plátýnka ho přecedíme do skleněné nebo plastové uzavíratelné láhve a skladujeme v stínu a chladu, dokud ho nebudeme potřebovat. Pokud na oleji pozorujeme žluknutí nebo hnilobu, vyhodíme ho.

Kam použitý olej nepatří?

Použitý kuchyňský olej rozhodně nevyléváme do dřezu, do umyvadla ani do záchodu. Tuky a oleje totiž mohou v kanalizačním systému ztuhnout a vytvářet útvary, které povedou k zácpám a poškození trubek.

Kam použitý olej patří?

Olej bychom měli nechat vychladnout a přes trychtýř slít do PET lahve. Tu v ideálním případě zaneseme do popelnice přímo určené na olej, ta bývá menší, buď černá s fialovým víkem nebo oranžová. Na internetu si můžete dohledat mapu, zda máte takový kontejner poblíž svého domova. Pokud tuto možnost nemáte, nevadí, olej klasicky přelijte do PET láhve, kterou následně vyhodíte do směsného odpadu.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments