Česká televize má velký průšvih. Ukázalo se, co vyvádí dětem. To ani nechcete vědět

V České republice neexistuje jiná mediální společnost, která by měla vyšší rozpočet než právě Česká televize. Dokonce i Nova nebo Prima jí závidí oněch 7 miliard, které jí každoročně naposílají obyčejní lidé v rámci koncesionářských poplatků. Jak jistě víte, teď chce ČT vybírat ještě více.

Co to vymysleli?

Zároveň je dobře známou věcí, že zaměstnanci České televize se mají doslova královsky. Jejich platy jsou velmi vysoké a navíc každoročně kasírují tučné bonusy, a to i v době, která pro televizi údajně není po finanční stránce jednoduchá. Ale proč nakonec peníze nerozházet a neříct si o další, že?

Úplně jiné podmínky však zjevně platí pro externí pracovníky, které však Česká televize rovněž hojně využívá. Ukazuje se, že ti mohou dostávat naopak směšné částky a je otázkou, zda zde není porušován zákoník práce. Vše se provalilo poté, co ČT publikovala jistý inzerát, ve kterém právě takovéto spolupracovníky sháněla.

Česká televize informovala, že právě natáčí seriál pro svou stanici Déčko a hledá pro něj komparz z řad dětí ve věku od 9 do 12 let s tím, že by se natáčelo nějakých deset dní. Potud je to naprosto v pořádku a řada dětí by se jistě ráda zúčastnila. A právě toho se rozhodla televize zjevně zneužít.

Když si totiž pročtete podmínky, zjistíte, že jsou velmi jednostranné. Prý by se pracovalo na běžné směny v délce od 7:00 do 19:00. Už to je v případě dětí problematické, jelikož jde o směny pro dospělé. To se ovšem nedá říct o odměně. Ta činí nuzných 700 Kč na den.

Tohle se prostě nedělá

To si snad děláte legraci. Nejenže děti nesmí pracovat 12 hodin denně, ale vy jim za to chcete dát ještě takto směšný honorář,” neudržel se jeden z diskutujících pod inzerátem. A i v dalších názorech to Česká televize skutečně pořádně slízla. Nakonec raději inzerát stáhla a poněkud výsměšně uvedla, že kapacita už je naplněna, protože byl enormní zájem.

Pokud se na to podíváme blíže, zjistíme, že Česká televize bude dětem vyplácet nějakých 60 Kč na hodinu. To je přitom v dnešní době zcela neadekvátní, obzvlášť když nejde o nějakou neziskovou činnost. Dalším problémem byla délka směn, kdy v době vyučování může dítě do 15 let pracovat maximálně dvě hodiny a mimo vyučování potom sedm hodin. Za týden nesmí počet odpracovaných hodin překročit hodnotu 35. A je třeba zohledňovat také podmínky pro odpočinek.

Čtěte také: Česká televize jde tvrdě po Češích. Muž zapomněl zaplatit poplatek. Pak se nestačil divit, co mu provedli

Podle České televize prý nejde o výši honoráře, ale snaží se, aby to působilo, že poskytuje účastníkům komparzu jedinečnou zkušenost a možnost zahrát si v oblíbených pořadech. Je však otázkou, zda děti tohoto věku vůbec nějakou televizi Déčko znají a zda v dnešní době není úplně zbytečná.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments