Česká banka nečekaně krachuje. Lidem jde o peníze, musí rychle jednat

Něco takového se v České republice dělo naposledy v devadesátých letech. Opět tu ale máme finanční instituci, která se namočila do všeho možného, a teď to všechno vyplouvá na povrch. Nejde sice o čistokrevnou banku, nýbrž pouze o kampeličku. Ale ta plní v podstatě stejnou úlohu pro své klienty. Můžete si do ní ukládat své peníze, půjčovat si od ní a provádět nejrůznější transakce.

Podivný propletenec peněz

Podnikatelská družstevní záložna přitom byla určena pro české prominenty. Účty zde měli špičkoví právníci, manažeři, lékaři a dokonce i samotný současný premiér. Tito lidé přitom mezi sebou v rámci záložny udržovali zvláštní finanční vztahy, kdy si půjčovali jakoby mezi sebou, což je velmi nestandardní. Podle některých odborníků se tak mohly krýt například úplatky nebo praní špinavých peněz.

Tato záložna se navíc zapojila i do naprosto neprůhledného obchodu, který se týkal prostředků pro Ukrajinu. Šlo o stovky milionů korun, které se opět zvláštním způsobem ztratily. Účty zde měla také společnost, která tahala z Čechů peníze na podivné investice. Je velmi pravděpodobné, že tyto prostředky dotyční už nikdy neuvidí.

Když tohle všechno začalo vyplouvat na povrch, rozhodla se Česká národní banka, která na záložnu dohlíží, že to už opravdu stačilo. Zahájila proto řízení, které bude směřovat k odejmutí licence této finanční instituci. “Selhání Podnikatelské družstevní záložny je způsobeno neplněním právních povinností při její činnosti v rozsahu, délce trvání a závažnosti, se kterým právní předpisy spojují odnětí povolení působit jako družstevní záložna,” uvedla ČNB ve svém prohlášení.

Na místě je obezřetnost

Zároveň deklaruje, že nejde o žádné ohrožení pro finanční systém jako celek, jelikož jde o vcelku malý finanční ústav. Hodně se to však bude dotýkat lidí, kteří zde mají uloženy své prostředky. Ti by měli rychle jednat a raději si je převést někam jinam. Historie totiž napovídá, že jakmile záložna přijde o licenci, tak mnohdy divoce krachuje.

Čtěte také: Velká česká banka má problémy. Klientům zmizely z účtů peníze

Výhodou je, že tento krach se pravděpodobně nedotkne širokých mas veřejnosti, ale kdyby nastal, tak postihne právě zmíněné prominenty, kteří si jistě museli být rizika vědomi, když své peníze vkládali do tak pochybné kampeličky.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Chřenovák
Chřenovák
29 dní

Ta už pomalu rok nečekaně krachuje 😂