Česká televize bude Čechy lustrovat. Zjistí si, jak bydlíte a napálí vám poplatky

Z takzvaných koncesionářských poplatků pro Českou televizi se stalo jedno z hlavních témat současnosti. To si přitom veřejnoprávní televize pravděpodobně nepřála, jelikož chtěla, aby jí více peněz začalo proudit bez jakékoliv veřejné diskuze. Nejde přitom jen o to, že se poplatek navýší na 160 Kč. Chystaná opatření jsou totiž mnohem tvrdší a je až neuvěřitelné, co se tady ve skutečnosti chystá.

Moc se o tom nemluví

Vše se podařilo skrýt za pouhé navýšení poplatků, nad nímž mnoho lidí mávne rukou, jelikož neřeší, že budou platit o 25 Kč více než dosud. Reálně jde ale o zcela nový zákon, který řeší podstatně více věcí a svým způsobem nabourává i privátní sféru jednotlivců.

Česká televize si do něj totiž prosadila vysoce kontroverzní pasáž. Jde o to, že poplatky by nově měl platit každý, kdo je připojen k internetu, a je přitom celkem jedno, zda jde o pevné domácí připojení nebo internet v mobilu. Teoreticky totiž s takovým zařízením můžete sledovat pořady České televize, které už jsou dostupné v rámci služby iVysílání. Druhá věc přitom je, že ČT nikdo nevyzval, aby takovouto videotéku vůbec vytvářela. V podstatě je to tedy tak, že Česká televize bez jakéhokoliv mandátu přešla na internet, a teď za to chce po lidech platit.

Podle odhadů se nová povinnost platit koncesionářský poplatek bude týkat 600 tisíc domácností. Ty dnes platit nemusí, jelikož nemají televizi. Předpokládá se však, že nějakou formu internetu mít budou. To však není to nejhorší. ČT si chce usnadnit práci a požaduje po operátorech, aby jí aktivně hlásili, kdo je k internetu připojen.

Bouří se už všichni

Bonzovat jména klientů mobilních operátorů České televizi kvůli výběru TV poplatků nedává žádný smysl. ČT totiž všechna data již dávno má. Může klidně oslovit všechny domácnosti, kterým již dříve psala dopis a dostala odpověď, že nemají televizi,” uvedla Asociace provozovatelů mobilních sítí. Té se návrh vůbec nelíbí, stejně jako drtivé většině občanů.

Čtěte také: Česká televize to přehnala. Fridrichová se ostře pustila do Čechů. Zuřící lidé volají: Zrušit!

Je vůbec postavené na hlavu, aby instituce jako Česká televize měla tak široká práva k lustraci lidí v České republice. Nehledě na to, že chystaná změna podmínek v podstatě znamená, že bude na používání internetu v tuzemsku uvalena nová daň, jen se tomu tak neříká. Svoboda tak opět pořádně utrpí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Peter Novák
Peter Novák
1 měsíc

S tím biskupem na zadní části jsou v o