Česká firma nabízí lék na koronavirus. Ministerstvo zdravotnictví ho odmítlo

Loading...

Národní centrum tkání a buněk tvrdí, že má lék, který může být velmi efektivní při léčbě následků koronavirové infekce, tedy nemoci Covid-19. Ministerstvo zdravotnictví však o jeho využití neuvažuje, protože není k dispozici dostatečná suma dat, jež by prokázala účinnost a bezpečnost léku.

Lék pracuje s kmenovými buňkami

Vyvíjíme léčivý přípravek pro boj s nemocí COVID-19. Státu ho nabízíme v případě potřeby v hodnotě milionů korun. Náš lék je určen pacientům v ohrožení života s těžkým poškozením plic, které způsobuje nový typ koronaviru,” uvedla společnost Národní centrum tkání a buněk v dopise adresovanému ministerstvu zdravotnictví a ústřednímu krizovému štábu.

Čtěte také: Covid-19 je možné vyléčit kombinací dvou existujících léků za pět dní, ukázala studie

Náš lék uklidní nepřiměřenou autoimunitní reakci organismu na vir, posílí vlastní imunitní systém a ten se už poté umí sám vypořádat s virem.

Lék nese název Remescor a podle výrobce je založen na bázi působení kmenových buněk z pupečníkové tkáně. Firma je okamžitě schopná podat ho několika pacientům s vážným průběhem nemoci Covid-19.

Nejde přitom o převratnou novinku. Léčebné postupy na tomto základě právě procházejí klinickými studiemi v Číně, které však zatím nejsou uzavřené. V České republice se podle ministerstva zdravotnictví tato léčba aktuálně nezvažuje, a to od zmíněné společnosti ani žádné jiné.

Čtěte také: Nejúčinnější obrana proti koronaviru překvapí. Není to rouška ani antibakteriální gel

Dostane výjimku?

V Číně však tato léčba už na pacientech otestována byla, a to s poměrně slušnými úspěchy. Právě proto byly odstartovány klinické studie v urychleném režimu. Takovou výhodu ale přípravek Remescor nemá. Na člověku nebyl vůbec otestován.

Na obranu státu je třeba říct, že firma Národní centrum tkání a buněk měla v minulosti problémy při kontrole výrobní praxe. Z nejasných důvodů pak podala žádost o zrušení povolení k výrobě léčivých přípravků. To bylo vydáno 16. března a firma se proti němu může odvolat.

Podle Národního centra tkání a buněk je lék Remescor aktuálně ve fázi žádosti o povolení výroby. „Poslali jsme farmaceutickou dokumentaci na Státní ústav pro kontrolu léčiv, aby s námi zahájil řízení o povolení k výrobě, a budeme čekat na reakci,” uvedl pro MF DNES předseda dozorčí rady společnosti, Michal Zahradníček.

Výrobce by svůj lék k pacientům ale rád dostal co nejrychleji. Doufá proto v udělení výjimky. Tu je možné udělit za přesně stanoveného postupu daného zákonem o léčivech. V případech nouze po něm úřady mohou sáhnout.

Čtěte také: Vědci předpověděli koronavirovou pandemii už před dvěma lety. Trefili se zcela přesně

Nešlo by přitom o první výjimku. Ministerstvo zdravotnictví už ji na základě svolení Státního ústavu pro kontrolu léčiv udělilo léku Remdesivir, který byl v experimentálním režimu podán prvnímu českému pacientovi. Po jeho aplikaci se stav pražského taxikáře zlepšil.

Foto: Freepik

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

202
Komentujte

avatar
91 Komentářová vlákna
111 Odpovědi ve vlákně
5 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
147 Autoři komentářů
HorskýVlastimil WagnerFrantíkjirkaJitka Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Karlos
Host
Karlos

Babiš si počká než ho v Číně otestují a za těžké peníze ho koupí a všichni si budou zase klepat na ramena jaký jsou machři. Proč to nekoupit levně, když to koupíme draze. Ať si Babiš sebere fidlátka a svoje rádce a jede hodně daleko.

Zdeněk
Host

Pane nebo paní , těžko říci kdo jste , můžete Babiše a vládu kritizovat, můžete ho nenávidět ale pokud umíte počítat tak ČR zvládá covid poměrně dobře. (nejsem a nebudu jeho volič) . Zajímavé je , že zde nejvíce řvou ti , kteří nespadají přímo pod MZ, každý praktik, každý zubař je v podstatě soukromý podnikatel. Nevím jak pan Šmucler a další ale moje stomatoložka používala vždy roušky , štít a podobné ochranné pomůcky. proč by to najednou měl vše zajišťovat stát, proč by měl odškodňovat jejich ušlé zisky – nejen zdravotníků – tam bych to i chápal ale hospody,… Číst vice »

Zdeněk
Host

Jen taková úvaha . Co by se stalo kdyby to někdo povolil a někdo na to zemřel – nechtěl bych vidět ten hon na čarodějnice. Přeci jenom stále žijeme v ČR ať tady je vir nebo ne ,

Jana
Host

Ministerstvo zdravotnictví a zejména státní zdravotní ústav také neinformují o další úspěšné léčbě v asijských státech – intravenozní C, které se používá i při těžké pneumonii. Info o tom byla konečně i v sobotních Lidových novinách na celostránkovém rozhovoru z imunoložkou z Jesenice, Tohle je už na ČR příliš velká alternativa °(

Roman
Host
Roman

lék je tu od začátku a jmenuje se MMS !

Horský
Host
Horský

https://youtu.be/QqWGRMfXYXw levné a léčivé MMS ničí byznys Farmacie. Proto MMS je u hloupých ovcí, ochotně přijímající lživé pomluvy a varování, bez zamyšlení SAVEM. Tisíce vyléčených kapkou MMS nejsou pro ně argumentem. Avšak denně baští chlor, který jim chutná, obsahuje ho šunka, uzeniny, polotovary v prášku, chipsy, rohlíky a housky, slané tyčinky, mandle, kukuřice, lupínky, řada sýrů (např. balkánský typ, niva, atd.). Také většina nabídek tzv. fast-foodů. Kdo si pamatuje chemii základní školy ví, že se jedná o NaCl -chlorid sodný. A toho chloru je v jídlech mnohonásobně víc, než použití léčivého oxidu chloričitého v léčivé dávce. Argument, že ClO2 může… Číst vice »

karel
Host
karel

No jo, není to ničí známí, takže žádný kšeft.

Jiří
Host
Jiří

Je to prosté. U nákupů v Číně hrozí daleko menší pravděpodobnost odhalení korupce. Ještě si dělají reklamu na leteckých mostech a pod. To se týká všeho. Od léků, přes ochranné pomůcky atd. Na co podporovat české firmy, když dostanou buď prd, nebo je tu velké riziko, zvlášť ve zpřísněném právním režimu, že dostanou přes prsty….

Jirka_26
Host
Jirka_26

Co na to říct, že… Nějaký přiblblý předpis je víc, než lidský život. Ono by stačilo, kdyby se o tom mlčelo a ten lék se nasadil v naprosté tichosti a o uzdravených se pak moc nemluvilo. A nebo narychlo udělat nějaký zákon na výjímku pro tyto případy.

Zdeněk
Host

Stačil by jeden mrtvý – a pak ?

Adam
Host
Adam

Petře světem vládnou prachy a navíc ty nepodložený ani zlatem ani prací , nejvíc se bohatne v segmentu zbraní a pak hned léčiv , proč se musely naše firmy zrušit ,zničit .Odpověděl jste si správně – za vším hledej USA

Martin
Host
Martin

Ty musíš být turbodebil….

Adam
Host
Adam

Nerad to píšu , ale budeš se muset dovzdělat . https://www.youtube.com/watch?v=fvk8cQsKJ1E
o takových věcech ale nemáš asi ani páru

hans
Host
hans

myslim ze amici uz davno lek/vakcínu mají, jen je to vše proti lidstvu, jakoby ti slabší,nemocní a staří měli vychcípat, uvolnit zkorumpovaným a tajtrlickým vládám trochu v social systemu , vše někdo řídí a všechny vlády musí poslouchat, je to to samé jako když si v usa shodili sami dvojcata ale na zaklade toho mohli utahnout šrouby

Karlos
Host
Karlos

Je to jen úvaha. Zdá se mi ,že i v této situaci to bez úplatků nejde. Jsou důležitější než naše zdraví.