Kočky se mohou nakazit koronavirem a šířit ho dál, potvrdila studie

Naši chlupatí kočičí přátelé se mohou nakazit novým typem koronaviru, potvrdila podrobná studie, která vznikla na téma šíření nemoci mezi zvířaty.

Virus v psím těle není aktivní

Potvrdilo se, že kočky mohou dostat nemoc Covid-19, kterou způsobuje koronavirus známý jako SARS-CoV-2. Bohužel vědci zjistili i znepokojující skutečnost, že kočky mohou tuto nemoc přenášet, přinejmenším mezi sebou. Podobně jsou na tom fretky.

Zajímavé výsledky přinesl výzkum u psů. V médiích se objevilo několik zpráv, že nákaza byla zjištěna také u nich. Realita ale bude o něco složitější. Virus se sice objevil ve výkalech pěti psů, ale u žádného z nich na základě stěrů nebyla přítomnost infekčního viru zjištěna. Podobně také prasata, kuřata a kachny nejsou pro virus ti správní hostitelé.

Podle vědců ale milovníci koček a fretek nemusí hned panikařit. Zatím není žádný důkaz o tom, že by tato zvířata mohla onemocnět vážnou formou Covidu-19 nebo na něj dokonce zemřít.

Ano, lidé se nemusí být objímat své mazlíčky. Tento výzkum spočíval v tom, že byl virus kočkám vstříknut do nosu ve vysoké koncentraci, což je docela umělý způsob,” uvedl doktor John Williams z University of Pittsburgh.

Nebojme se koček

Podle expertů se kočky stěží venku nebo doma setkají s takovou dávkou viru, jaká jim byla podána. “Je to mnohem více, než jaká je běžná virová nálož u člověka,” dodává odborník na infekční nemoci, William Schaffner.

Výzkum nicméně potvrdil možnost přenosu. Nakažené kočky byly umístěny do kotce s kočkami zdravými. Některé z původně zdravých koček byly následně testovány pozitivně.

Žádná z nakažených koček ale nevykazovala symptomy nemoci. Zároveň skutečnost, že si mezi sebou virus mohou předávat, neznamená a priori, že mohou nakazit i člověka.

Ostatně, nejde o kdovíjakou novinku. V případě šíření nákazy SARS v letech 2002 až 2004 se rovněž zjistilo, že se kočky mohou nakazit a virus na sebe přenášet. Nevznikla ale mezi nimi žádná masivní epidemie a nebyly potvrzeny ani případy přenosu na člověka.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments