Nemoc Covid-19 má vážný průběh u lidí ve věku od 20 do 40 let. Jde o druhou nejohroženější skupinu

Loading...

Sobecké utěšování se, že koronavirus má vážné dopady především na starší část populace, podle všeho neplatí. Nové poznatky o nemoci Covid-19 ukazují, že kritický průběh může mít choroba i u výrazně mladších pacientů.

Druhá nejpostiženější skupina překvapuje

Zatímco se celá Evropa svým způsobem uklidňovala daty z Číny, které hovořily o tom, že koronavirová nákaza zabíjí prakticky výhradně lidi nad 70 let, nevěnovala se pozornost skutečným dopadům tohoto viru, který je stále velmi málo prozkoumaný a ještě může nepříjemně překvapit.

Čtěte také: Covid-19 je možné vyléčit kombinací dvou existujících léků za pět dní, ukázala studie

Vzhledem k tomu, že u dětí nemá Covid-19 takřka žádné příznaky a nejstarší část populace na něj naopak až v pětině případů umírá, dalo by se vycházet z toho, že nebezpečí stoupá lineárně spolu s věkem.

Nejnovější studie amerického Úřadu pro kontrolu nákaz a prevenci (CDC) to ale vyvracejí. Ta sice potvrzuje již známou věc, že nákaza ve starší populaci představuje velký problém. Na základě analýz amerických pacientů dospěl úřad k tomu, že nejvyšší riziko je u lidí starších 85 let.

Druhá nejvíce zasažená skupina – celých 38 % hospitalizovaných případů – jsou ale pacienti mladší 55 let. Z nich je potom 18 % ve věku od 45 do 55 let a celých 20 % ve věku od 20 do 44 let.

Nejsilnější generace

Naštěstí se ale potvrdilo, že nejmladší skupiny obyvatelstva jsou v bezpečí. Zpráva CDC říká, že z celého počtu hospitalizovaných připadá pouhé jedno procento na mladší 19 let. V tomto ohledu se zdá být koronavirus příznivější než například chřipka.

Z výše uvedeného však vyplývají špatné zprávy pro takzvané mileniály nebo Generaci Y, chcete-li. Pod těmito názvy se skrývají ročníky 1981 až 1996. Vážný průběh nemoci je totiž pozorován často také v této skupině, kterou můžeme pro větší jednoduchost vymezit 20 a 40 lety.

Vidíme disproporčně vysoký počet koronavirové nákazy u generace takzvaných mileniálů, což je naše nejsilnější generace, jež má zajistit pokračování společnosti pro nejbližší dekády,” uvedla ve varovné zprávě Deborah Birxová, která koordinuje boj s koronavirem v rámci úřadu Bílého domu.

Čtěte také: Nizozemsko je pokusnou laboratoří. Koronaviru otevřelo dveře dokořán

Nemoc může mít trvalé následky

Právě ve výše uvedených slovech je alespoň část klíče pro objasnění, proč koronavirus postihuje více právě tuto generaci a nikoliv třeba věkovou skupinu od 40 do 60 let. Důvodem je to, že v moderních společnostech, které jsou v USA nebo většině Evropy, tvoří právě mileniálové nejpočetnější část obyvatelstva. Zároveň jsou společensky nejaktivnější jak v pracovním, tak soukromém životě. Penetrace nákazy koronavirem je tak v této věkové skupině logicky vysoká a část případů se podle všeho vyvine kriticky.

Zda jsou ale mileniálové na nemoc Covid-19 opravdu náchylnější než ostatní skupiny s výjimkou té nejstarší, budou muset ukázat podrobnější studie, které srovnají počty nakažených podle věku na základě vážnosti případů.

Jedno ale víme už teď: kromě dětí si před koronavirem nemůže být jist takřka nikdo. Nemoc by tak v žádném případě neměla být podceňována.

Čtěte také: Nejúčinnější obrana proti koronaviru překvapí. Není to rouška ani antibakteriální gel

V celém tom šrumu kolem epidemie se navíc ztrácí další důležitá zpráva. A to, že Covid-19 může v tělech pacientů, kteří se uzdraví, napáchat značné škody, jež mohou být dokonce trvalé. Jde zejména o jizvy na plicích či zmenšení srdečního svalu.

Foto: Freepik

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

16
Komentujte

avatar
9 Komentářová vlákna
7 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
16 Autoři komentářů
LuckaProrokAnonymNickjudita lišková Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Anonym
Host
Anonym

Bezcenná statistika. Nutno doplnit o poměr kuřáků , uživatelů vapingu a huličů marihuany vůči “čistým ” v jednotlivých věkových skupinách. Ono vůbec nemusí jít o věk , ale o to , že virus prostě likviduje vážně nemocné a lidi nevážící si svého zdraví . Jen aby se nezjistilo že má ten virus rád i vegany.

judita lišková
Host
judita lišková

V některých statistikách se uvádí nejohroženější věk mezi 24 – 44 lety a pacienti 85+. Asi to prvotní sdělování, že je vir nebezpečný jen seniorům, bere trochu za své, ač na první pohled opodstatnění mít může – nad 60 let věku se už běžně dostavují různé zdravotní obtíže a přítomnost viru organismus ještě více oslabí. Jinde píší, že ani silná imunita před koronavirem neochrání… při pohledu na nemocnici ve Španělsku, kde pacienti leží na chodbě, nejsou vidět staří lidé, ale mladí a mladší muži. Viry prostě dokáží být záludné a nevybírají si…

Lucka
Host
Lucka

Dostanete taky vyhrazený čas na nakupování?🤣🤣🤣

Roman
Host
Roman

Můžete uvést zdroj této studie? Přímo na stránkách CDC jsem podobnou informaci nenašel.

Luke
Host
Luke

Myslím ze to měl někdo dobře promyšlené než to opps….vypustil.

obcan
Host
obcan

ano, priroda je velka kouzelnice

Jmeno
Host
Jmeno

Nějak mi ta vaše matematika nesedí:
“Druhá nejvíce zasažená skupina – celých 38 % hospitalizovaných případů – jsou ale pacienti mladší 55 let. Z nich je potom 18 % ve věku od 45 do 55 let a celých 20 % ve věku od 20 do 44 let.”

z hospitalizovaných mladších 55 let je
18% ve věku 45 – 55 let
20% 20 – 44 let
a zbylých 62% je lidí mladších 20 let?

Ondra
Host
Ondra

38% je mladších 55 let
62% je tedy starších 55 let
Přijde mi to naprosto jasný.

Petr Ž.
Host
Petr Ž.

Co se týká matematiky, tak nesrovnalost bych viděl v něčem jiném, ale to teď nechám být. V této části je zmiňována pouze “druhá nejvíce zasažená skupina”. Zbylých 62% jsou nejen lidé mladší 20 let, ale i 55 let a starší. Tedy poměr těchto zbylých 2 skupin si prosím vytvořte sám. Hezký den přeji.

Petr
Host

Ahoj, píjte a hlavně ne vodu!

SmartAss
Host
SmartAss

No dobre, jsem 96 takže to mám spočítáno…

Nick
Host
Nick

Ja 85..Je po mě….

Prorok
Host

sežen si mms1 a nemáš problém

stella
Host
stella

jestli to není spíš tím, že mileniálové jsou v průměru mnohem nezodpovědnější než generace x

Not Boomer
Host
Not Boomer

Ok boomer

Zdeňka
Host
Zdeňka

Budou mít taky svůj čas na nakupování?