Respirátory z Číny netěsní a mají nefunkční filtry. Nizozemsko už je raději stáhlo

Nákup ochranných pomůcek v Číně se nemusí vždy vyplatit. Odborníci už dříve opatrně naznačovali, že ne všechno, co se z této země doveze, je také tak kvalitní, jak by být mělo. V současné době se přitom nakupuje ve spěchu, na obvyklé procedury se moc nedá, a bere se takříkajíc vše, co je k dispozici. Jenže to se může také vymstít.

Problém s respirátory FFP2

Například zprávy z Nizozemska jsou velmi znepokojující. Místní vláda nařídila nemocnicím vyřadit stovky tisíc respirátorů, které nesplňují požadavky na kvalitu. Byly totiž provedeny testy, které zjistily, že netěsní nebo mají nefunkční filtry.

Jde o respirátory třídy FFP2, kterých Nizozemsko z Číny nakoupilo 1,3 milionu kusů. Stejné respirátory přitom z Číny odebírá také česká vláda, protože třída FFP3 se shání velmi obtížně. Pravdou ale je, že v Číně působí řada dodavatelů a ne všechny respirátory musí být nekvalitní. Zatím nemáme informace, že by dodávka těch špatných zasáhla také Českou republiku.

Provedené testy však ukázaly, že respirátory z Číny mají různou kvalitu. Některé FFP2 respirátory totiž dosahovaly dokonce parametrů FFP3.

Naopak se potvrdilo podezření, že rychlotesty na potvrzení nákazy koronavirem nepatří k nejspolehlivějším. Česká republika jich objednala několik set tisíc, přičemž nemocnice je používají velmi nerady, protože často vycházejí falešně negativní. Od jejich využití ustoupila už také řada evropských zemí.

Hrozilo ochromení zdravotního systému

Nizozemské ministerstvo zdravotnictví obdrželo ochranné pomůcky 21. března. Kontrola krátce na to potvrdila podezření, že nešlo o příliš kvalitní šarži. Jenže v tu dobu už byla polovina dodávky rozdistribuována do nemocnic. Pokud by se na ně zdravotníci začali spoléhat, mohli ohrozit sami sebe a vzhledem k počtu respirátorů celý zdravotní systém.

Nizozemsko patří v přepočtu na obyvatele k nejzasaženějším zemím. Navíc smrtnost zde dosahuje vysokých hodnot. To podle všeho souvisí s tím, že nizozemská vláda riziko koronavirové infekce dlouho podceňovala a následně koketovala s myšlenkou vybudování stádní imunity. Nakonec jí ale nezbylo nic jiného, než zavést přísná opatření jako prakticky všechny evropské státy. Jedinými výjimkami jsou aktuálně Švédsko a Bělorusko, kde se snaží pokračovat v běžném životě bez velkých zásahů.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments