Česká národní banka varovala Čechy. Musíte udělat jednu věc, jinak přijdete o spoustu peněz

Čas od času se stane, že některé bankovky přestanou platit, a to obvykle z důvodu toho, že už jsou dlouho v oběhu a nemají například dostatečné ochranné prvky.

Zkontrolujte si hotovost

Už před časem Česká národní banka oznámila, že stahuje z oběhu bankovky s tenkým stříbrným proužkem. Tyto peníze už nejsou platné a měly by být postupně stahovány z oběhu. Ideálně tak, že je lidé odevzdají přímo v ČNB nebo na přepážkách jiných bank, kde za ně dostanou novější náhradu.

Toto stahování z oběhu však podle všeho hapruje. ČNB teď Čechy znovu vyzývá, aby si dobře prohlédli, jaké bankovky mají doma nebo v peněžence a v žádném případě se nepokoušeli platit těmi již neplatnými.

Jak vyplývá z dat centrální banky, mezi lidmi stále kolují miliony kusů již neplatných bankovek. Je tedy velmi pravděpodobné, že i vy nějaké máte a může jít o nemalou částku. O ní můžete nakonec i definitivně přijít, pokud neprovedete příslušnou výměnu.

Foto: Shutterstock

Peníze schované doma

Existuje řada, zejména potom starších lidí, kteří mají ve zvyku si peníze schovávat takříkajíc pod polštářem nebo pod kobercem. Jednoduše si kdysi vybrali hotovost a tu teď drží doma, protože příliš nevěří bankám nebo chtějí mít tuto rezervu pro strýčka příhodu.

To se ale nemusí vůbec vyplatit. Pakliže už tyto peníze držíte tímto způsobem řadu let, můžete na ně nejen zapomenout, ale také se vám může stát, že jakmile s nimi budete chtít zaplatit, zjistíte, že už to nejde. A už nepůjdou ani vyměnit. Prostě o ně přijdete.

Například jen neplatných stokorun je v oběhu stále přes 22 milionů kusů. Možnost výměny se přitom krátí. Bude to možné jen do června 2024.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

V ČNB je plno zatraceně dobře placených lidí. Tak proč přesouvá ČNB své problémy na bedra lidí ? To si myslí královsky placení bankéři, že tvrdě pracující občan nemá nic jiného na práci, takže si může denně kontrolovat bankovky – zda jsou platné ?

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Pavel

Normálně s nima plaťte a presuňte ten problém na obchodníky 🙂 oni stejně tržbu nesou do banky, nebo na poštu a tam ať se o to postarají 🙂 Bankomat vám jí nevydá, takže jí dostanete jen v obchodě, kde s ní někdo platil 🙂

Ondřej
Ondřej
1 rok
Reply to  Jan

Takovou platbu může obchodník odmítnout. V současnosti je lepší ji vyměnit v bance. Existují i tzv. vkladomaty, ty bankovku přijmou a následně Vám vydají platnou. Je to alternativa k výměně na přepážce. Včera jsem pokus zaplatit již neplatnou bankovkou viděl na vlastní oči, ten člověk odmítal pochopit, že pokladní nechce přijmout neplatné peníze a argumentoval přesně tim, co tu píšete Vy. Obchodník ji totiž může odmítnout s argumentem, že se jedná o falzum a tady už máte smůlu. Nedokážete totiž, že to není pravda. S vysokou pravděpodobností to neudělá, ale opakuji, že může odmítnout platbu neplatným obeživem. Čas na jeho… Číst vice »

Monika
Monika
1 rok

Pakliže už tyto peníze držíte tímto způsobem řadu let, můžete na ně zapomenout,Tak to se mi ještě nestalo!

Ondřej
Ondřej
1 rok
Reply to  Monika

Vím o člověku, který takto zapomněl v matrací asi půl milionu. Měl tam dokonce ještě ty zelené stokoruny z dob před rokem 1989. Vzpomněl si na ně až asi před dvaceti lety a strašně se divil, že ho poslali do háje i v bance.